Kako su akademici pre 20 godina tražili smenu vlasti u Srbiji i SRJ? 1

Na sastanku Odeljenja jezika i književnosti Srpske akademije nauka i umetnosti 2. oktobra 1999. godine 45 akademika potpisalo je otvoreno pismo kojim se pridružuju „svima koji svakodnevno ističu zahtev za promenu vlasti“.

Iako se nije znalo ko je inicijator ove akcije, lista je i nakon tog dana bila otvorena za sve one koji žele da stave potpis na nju, pisao je Danas na početku oktobra pre dve decenije.

To nije bio prvi put da SANU postavlja takve zahteve, ali zanimljivo je bilo što je među tadašnjim potpisnicima bilo i onih koji su dugo godina branili Miloševićev režim. S obzirom da je SANU tada brojala 109 redovnih članova i dopisnih 39, broj onih koji je otvoreno pismo podržao nije bio zanemarljiv.

Akademik Nikola Milošević tada se za naš list prisetio dolaska na vlast Slobodana Miloševića. „Mnogim intelektualcima izgledalo je da će štititi nacionalne interese i da će biti inicijator za konačno uspostavljanje demokratskih institucija na ovim prostorima. Tu iluziju delio je isprva i priličan broj članova SANU“.

Tada senzacionalnu vest da je književnik Antonije Isaković, koji je zajedno sa tadašnjim predsednikom republike formirao Socijalističku partiju Srbije i bio poslanik u republičkom parlamentu, zatražio ostavku Miloševića akademik Andrej Mitrović ocenio je hrabrim činom.

Trenutni predsednik ove institucije Vladimir Kostić na godišnjoj sednici u junu 2019. kazao je da je  kritičko razmišljanje danas potencijalno je najopasnije ako se imaju u vidu mogući nesporazumi sa vlašću i različitim grupama u društvu.

Izvršni odbor SANU saopštio je u julu ove godine da Akademija podržava potrebu svojih članova da kao pojedinci iznose svoja mišljenja o različitim problemima društva, ali da to nikako ne znači da iza njih po pravilu stoji kolektivno promišljanje ili jednoglasje.

Podsetimo, brojni fakulteti i univerzitetski profesori podržali su proteste „1 od 5 miliona“ koji se više od pola godine održavaju u Srbiji, međutim ne i SANU.

„SANU, kao institucija, nije politička organizacija i ne očekujem njeno izjašnjavanje. Veliki broj članova SANU-a su ljudi u devetoj deceniji i nije realno očekivati njihov veliki politički angažman i aktivizam. S druge strane, moji vršnjaci članovi SANU-a se takođe ne izjašnjavaju. Postoje momenti u životu kada morate javno da kažete ko ste vi i šta mislite. S druge strane, i ćutanje je svakako neki stav“, kazao je u jednom od intervjua akademik Dušan Teodorović, jedan od čestih govornika na tim protestima.

Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari