Na današnji dan pre tačno 80 godina, List Pravda je pisao o predsedniku Ruzveltu i njegovom sastanku nakon konferencije u Havani, dok je list Vreme izveštavao o problemima na relaciji Italija – Engleska.
List Pravda je celu stranicu posvetio „posledicama“ konferencije koja se održala u Havani.
Nakon ručka, koji je organizovao predsednik SAD, na kom su prisustvovali državnici Južnoameričkih zemalja, g. Ruzvelt je izjavio da je sada panameričko jedinstvo blizu da postane jače nego ikada ranije.
Potom je dodao da je konferencija u Havani bila izuzetno zanimljiva i da je bila više nego srećan jer su ostvareni izvrsni rezultati. Konferencija je pokrenula nekoliko pitanja od izuzetne važnosti.
Ruzvelt je kao najvažnije naveo: diskusiju o odbrani hemisfere od svake druge vanameričke sile, mere za rešavanje raznih privrednih problema Severne, Srednje i Južne Amerike i izradu projekata o suzbijanju aktivnosti subverzivnih elemenata vanameričkog porekla.
Osim ovoga, g. Ruzvelt je bio otvoren prema novinarima, te je rekao i da će ratni veterani i njihove organizacije obrazovati ljudstvo za lokalnu odbranu ukoliko narodna garda bude bila pozvana u federalnu službu.
Odgovarajući na ostala pitanja novinara, predsednik je naglasio da ograničenje prodaje avionskog benzina koje je dato zemljama na zapadnoj hemisferi pruža dobru ilustraciju mera preduzetih za ostvarivanje jedinstva, napominjući da ovo predstavlja meru za panameričku odbranu.
Ruzvelt je tokom ovog odgovaranja na rečima bio škrt samo kod pitanja novinara da prokomentariše predlog generala Peršinga, koji je izjavio da bi Amerika trebala da stavi na raspolaganje Velikoj Britaniji 50 anti-topiljera. On je samo kratko odgovorio, „O tome još nema ništa novo.“
Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.