Na naslovnim stranama pre tačno 80 godina listovi Vreme i Pravda ističu zaključke tek održanog sastanka Male Antante.
Ovog puta iz dnevnog lista Vreme izdvajamo nekoliko članaka o “običnim” ljudima koji su dobili malo slave u dnevnoj štampi tog avgusta pre 80 godina.
Veselinka Najdović je još kao dete pokazivala hrabrost i snagu, a to su osobine koje svaki vojnik mora da ima. U detinjstvu joj je mnogo češće ruka kretala ka revolveru nego igli i drugim za ženu uobičajenim aktivnostima.
Nakon pogibije supruga decu ostavlja kod svekrve i odlučuje da dobrovoljno stupi u redove četnika. I mnogo godina kasnije, ostaje čuvena žena-četnik koja se borila u Topličkom ustanku i nosila poverljiva naređenja kao kurir.
Vreme na današnji dan objavljuje još i priču neobičan zanat je Šapčanina Slavka Plavšanina učinio poznatim širom zemlje. Izveštio se u pravljenju grimasa, a kao inspiracija mu je poslužio Lon Šanej.
U trenutku kada daje intervju za Vreme, Stanko ima veliki san, da jednog dana nastupa na prestoničkoj sceni. Usavršavajući svoju tehniku više od deset godina, on je više puta prelomio svoju vilicu. Sav taj napor omogućio mu je da za samo jedan minut napravi čak 31 grimasu.
Tu je i priča o učitelju Trajanu Deloviću koji je predstavio svoje rešenje za, kako kaže, praktičniji, jeftiniji i lepši bicikl. Najveću novinu u njegovom dizajnu je konstrukcija točkova koji bi sada činile čelične opruge umesto vazdušnih guma.
Ovako bi nestala mogućnost kvara, a vožnja neravnim terenom bi postala mnogo udobnija. Na kraju, aerodinamični ram od drveta čini ovo prevozno sredstvo, uz to što je praktično, jako prijatnim za oko.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Pravda 23. avgusta 1938. godine prenosi isrpan izveštaj povodom nedavno održanog govora francuskog predsednika vlade Daladjea koji je ostao zapažen širom sveta. On je govorio o broju sati koje nedeljno radnici provedu u fabrikama, ali i potrebi da se mašine modernizuju kako bi proizvodnja bila efikasnija.
Ne postoji zemlja u kojoj radnici dva dana nedeljno odmaraju, navodi se. Uz to jedino u Francuskoj i Meksiku radno vreme traje 40 sati nedeljno, dok je u drugim zemljama to 48 pa i 60 radnih časova. Potrebno je raditi više od 40 sati nedeljno zaključuje Daladje.
List donosi i priču da su pre 80 godina, isto kao i danas, egipatske piramide privlačile veliku pažnju. U ovom broju, jedan tekst se bavi poreklom sritmetike i geometrije. Da li je ispravno verovati da su Grci nasledili znanje i veštine od Egipćana je pitanje na koje stručnjaci pokušavaju da odgovore. Fascinantno i teško za razumevanje je postojanje velike Keopsove piramide visoke 175 metara, izgrađene od džinovskih blokova teških oko 500 tona.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.