Kvalitetno nalivpero je u Jugoslaviji 30-ih godina koštalo deset puta skupje nego opanci – pokazuju reklame koje su objavljivane u dnevnim listovima.
Kupili smo sirovine jeftinije pa smo u mogućnosti da oborimo cene opancima – stoji na reklami za gumene opanke u dnevnom listu pre osam decenija.
Opanci su 30-ih godina prošlog veka bili regularna obuća. Doduše, u reklami, koja je objavljena 31. marta 1938. godine u listu Vreme, se firma koja ih prodaje obraća zemljoradnicima.
Da je tržište već tada uveliko bilo razvijeno, pokazuje i to što je konkurentska kuća već na sledećoj strani novina zakupila oglas i reklamira svoj sličan proizvod. Daje i dva oblika – opanak šumadijski i radnički gumeni.
U Vremenu od istog dana se još reklamira i kozmetika protiv gubitka kose sa porolom – “smrt ćelavosti”.
Među oglasnim stranama su još i engleski štofovi, motocikli, satovi, nalivpera…
Kako su i tada firme objavljivale svoje cene na oglasima, vidi da je jedno “pelican” nalivpero koštalo 250 dinara, dok je cena opanaka, na sniženju bila svega 29 dinara.
Vreme na naslovnoj pre 80 godina piše o velikom skoku državnih papira na berzi hartija od vrednosti, o spuštenom jugoslovenskom brodu “Zagreb”, kao i o uspehu nemačkih transokeanskih avijatičara. U tom trenutku je nemački hidroavion izbačen katapultom sa broda pred engleskom obalom. Avion je zatim leteo preko okeana u Južnu Ameriku i uspeo da potuče raniji rekord.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Opanci su se istog dana reklamirali i u konkurentskoj novini Pravda.
List Pravda reklamirao je “Tesla” sijalice kao domaći proizvod, a na oglasnim stranama se našao i oglas o fabrici hartije, koja ima kapacitet od 600 vagona fine hartije godišnje. Te sezone su hit bili i kišni kantili “srebrne i plave lisice”.
Novine od 31. marta 1938. godine na naslovnoj strani pišu da bi moglo doći do promene Vlade u Francuskoj, ali o tome kako Čerčil predlaže da se između Engleske i Francuske sklopi Trajan sporazum i formalin vojni savez, jer je rat uveliko na pomolu.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
- Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.