Kako su se žene u Jugoslaviji spremale za bolničarke u slučaju rata? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

List Pravda na današnji dan 1938. godine donosi interesantan izveštaj o obukama koje su tada bile u toku u Domu Kola srpskih sestara.

Kako su se žene u Jugoslaviji spremale za bolničarke u slučaju rata? 2Pod naslovom „Žene se spremaju za bolničarke u slučaju rata, ali istovremeno da budu bolničarke i u svom domu“, Pravda navodi da su žene imali obuke tri puta nedeljno, po dva sata popodne. Teorijska nastava trajala je tri meseca, a uključene su bile i teorijske vežbe u bolnicama.

Do sada su ovakve obuke prošle 1.773 žene, a novinar Pravde prisustvovao je jednom času. Kako je objasnio, tog dana tema je bila bojni otrov i kako ukazati prvu pomoć nekome koga pogode posledice tog štetnog gasa.

Jedna od polaznica pitala je profesora kako sebe da zaštite od bojnog otrova dok pružaju drugima pomoć, na šta im je on rekao da postoje specijalne maske koje su najsigurnija zaštita.

„Čak i za psa postoji maska, kamoli za ljude i za žene“, rekao im je nastavnik.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kako su se žene u Jugoslaviji spremale za bolničarke u slučaju rata? 3List Vreme istog dana bavi se opširno rezultatima parlamentarnih izbora koji su održani nekoliko dana ranije u Jugoslavije, a na kojima je najviše glasova osvojila lista dotadašnjeg predsednika vlade Milana Stojadinovića.

Dan ranije, Vreme je objavilo zvanične rezultate izbora, u broju od 15. decembra 1938. godine donose i spisak svih poslanika.

Osim spiska, list je pustio i grafički prikaz o tome kako se glasalo po mestima u Šumadiji.

Kako su se žene u Jugoslaviji spremale za bolničarke u slučaju rata? 4

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari