Kakve su bile šanse za ujedinjeni nastup srpske opozicije pre 20 godina? 1

Anketa koju je među opozicionim čelnicima sporoveo list Danas, pre 20 godina, pokazala je da je većina njih otvorena za saradnju ali i da je i dalje neizvesno ko bi trebalo da pokrene inicijativu koja će uroditi plodom.

Ima li šanse za ujedinjeni nastup srpske demokratske opozicije tema je na stranicama lista Danas krajem jula 1999. godine.

Uprkos evidentnim sličnostima u stavovima i deklarativnim zalaganjima za saradnju, pa i ujedinjavanju, rat unutar srpske opozicije se nastavlja već deset godinu, piše u tadašnjem vikend izdanju našeg lista.

Kako se u tekstu podseća, čak i savezi koji su teškom mukom uspostavljeni – Depos, Koalicija Zajedno, „bojkot“ savez, Savez za promene nisu bili imuni na međusobna trvenja i prepucavanja.

Na tu političku scenu nemalo podseća i ova, trenutna. Prva tačka razdora koja je podelila srpsku opoziciju i koja je nekim opozicionim strankama nalepila etiketu „lažna opozicija“ bila je bojkot parlamenta. Međutim, iako su izbori najavljeni za proleće 2020. opoziciju koja bojkotuje Skupštinu izgleda da razjedinjava još jedna nedoumica – bojkotovati izbore ili ići na njih.

Prema pisanju novinara Danasa pre 20 godina, nepoverenju među tadašnjim opozicionim strankama pridonosi i činjenica da su njihove prave snage nepoznate.

Stranke licitiraju svoju snagu bez realnih parametara, čak i onih o broju članova i odbora. U pozadini svega bi sa jedne strane mogao biti strah od mogućeg izbornog neuspeha i želja da se on izbegne sabiranjem glasova, a s druge strane želja da se što više dobije ukoliko izbori pozitivno iznenade, navodi se u tekstu naslovljenom „Dogovor slepih istomišljenika“.

Dotadašnja iskustva, ističe se, kazuju da su sukobi oko liderstva i „rogušenja“ zbog povređenih sujeta bili najčešći razlozi raspada postojećih saveza.

I dok jedan od lidera SZS-a i predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas tvrdi da bez bojkota opozicija ne može smeniti vlast, predsednik Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović veruje da bi bojkot pre imao negativne posledice po dalju borbu protiv vlasti, nego pozitivne. Čini se da ni mišljenja ostalih čelnika nevladajućih stranaka i pokreta nisu usklađena.

No, ipak vratimo se 20 godina unazad.

Svaku i najbenigniju akciju neke od tadašnjih stranaka, ma koliko bila prihvatljiva, navodi Danas, ostali dočekuju strahom da bi inicijator za sebe mogao pripisati koje pozitivno brojanje kod birača.

Preporuka Zapada srpskoj tadašnjoj opoziciji bila je jasna – ujedinjenje.

Po svemu sudeći, Zapad ne može da shvati da je ovde izreka „bolje da komšiji crkne krava nego da se moja oteli“ deo folklora koji se uspešno reflektuje i na opozicionu scenu, piše Danas 25. jula 1999. uz podsećanje da je međunarodna zajednica do sada imala prilike da se uveri da su sličnomišljenici s kojima razgovara zapravo gluvi.

Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari