Kakvi su zakoni o izborima i strankama najviše odgovarali Srbiji 1999? 1

Još se nije slegla prašina koju je podiglo otkriće da Vlada Srbije uvodi jednokružni većinski sistem za lokalne izbore, piše Danas krajem jula 1999.

Upravo suprotan model predlagao je tada Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID). U intervjuu za naš list direktorka te organizacije Slobodanka Nedović govorila je o izmenama izbornih zakona.

Tadašnja idealna formula, prema analizama te nevladine organizacije, bila je proporcionalni izborni sistem za izbor poslanika i odbornika, jedna izborna jedinica kao i nešto blaži izborni cenzus za ulazak u parlament, od tri procenta, umesto od pet odsto glasova.

Predlagali su i strožija pravila igre u kojoj bi novac imao sporednu ulogu. Za osnivanje stranke bilo bi potebno 3.000 umesto 100 potpisa, koliko se tada podrazumevalo. To bi, navodi se u intervjuu, bitno promenilo pravila finansiranja – političku scenu Srbije i uozbiljilo stranke.

Proporcionalni sistem,objasnili su tada iz CeSID-a, više odgovara jednom heterogenom društvo, kakvo je naše, jer se nacionalnim manjinama daje šansu da budu predstavljene u parlamentu.

„Većinski sistem umanjuje vezanost poslanika, odnosno odbornika, za političku stranku, Prebegavanja iz jedne u drugu partiju, odnosno kupoprodaja poslanika i odbornika prolazi bez posledica čime se, u stvari, mimo volje birača lako menja odnos snaga u skupštinama“, rekla je, pre dvadeset godina, za Danas Nedović.

Posebnu težinu u tom predlogu CeSID-a ima uticaj medija. Osnovni smisao je prema rečima Nedović, smanjenje uticaja novca na ishod izbora.

U Sporazumu sa narodom, koji je potpisala opozicija okupljena u Savezu za Srbiju u februaru ove godine, navodi se kao jedna od ključnih tački Vlade stručnjaka i izmena izbornog zakonodavstva.

„Obavezujemo se na izmenu izbornog zakonodavstva kojim bi se izbori personalizovali, što znači da bi glasači znali za koga pojedinačno glasaju na svim nivoima izbora bez obzira na koji od izbornih sistema se konačno opredelimo – proporcionalni sa otvorenim listama, kombinovani ili većinski“, navodi Savez za Srbiju.

Takođe, kao obavezu navode da će izborni zakon koji izglasa Vlada stručnjaka, za koju se zalažu, obezbediti teritorijalnu zastupljenost građana.

Ipak, još nije doneta odluka da li će opozicija okupljena oko SZS-a učestvovati na parlamentarnim izborima 2020. godine. U istom Sporazumu navodi se i da će bojkotovati izbore ukoliko ne budu ispunjeni uslovi za fer i poštene izbore, sa naglaskom na otvorenost medija.

Podsetimo, u protekloj nedelji održan je okrugli sto vlasti i opozicije o izbornim uslovima, uz prisustvo predstavnika civilnog sektora koji su naglasili da će se dijalog nastaviti.

Izradu sadržaja podržala Ambasada SAD u okviru projekta “Digitalizacija arhive Danasa”. Stavovi izneti u tekstu su stavovi autora i nužno ne izražavaju stavove Vlade SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari