Izborni uslovi u Japanu, bar kada je reč o ponašanju i izveštavanju medija ali i političkih aktera, misaona su imenica za Srbiju i nešto što se u dogledno vreme ovde neće desiti, imajući u vidu aktuelnu situaciju.
To je zaključak dela učesnika panel diskusije „Praćenje izbora iz ugla medija: Kvalitetno izveštavanje i nepristrasnost“ na kojoj je prezentaciju održao Dr Keići Hašimoto, novinar i viši savetnik Japanske agencije za međunarodnu saradnju, specijalizovan za praćenje izbora.
Nepristrasno i objektivno izveštavanje, podjednak tretman izbornih kandidata u medijima, izveštavanje na osnovu činjenica bez favorizovanja političkih opcija, glavne su odlike predizborne kampanje u Japanu. Sve suprotno od onoga kod nas.
Dr Hašimoto je ispričao jednu situaciju nazivajući je najvećim predizbornim skandalom u medijima, u vezi sa izbornom kampanjom davne 1993. godine. Naime, do tada vladajuća LDP, koja je i sada na vlasti, te godine je izgubila izbore, a direktor jedne od najgledanijih komercijalnih televizija u Japanu priznao je da je svojim zaposlenima rekao da favorizuju opozicionu partiju, koja je te godine pobedila.
Direktor te televizije je nakon toga odgovarao pred parlamentom zbog kršenja predizbornih pravila i ta „javna sramota“ mu je bila kazna.
Inače, predizborna pravila kao „slova na papiru“ u Japanu i ne postoje, nisu regulisana zakonom jer su ona podrazumevajuća. Nakon „skandala“ iz 1993, osnovano je telo za etičko emitovanje i poboljšanje programa, sačinjeno od nevladinog sektora i predstavnika emitera. Ne i vlasti. Interesantno je da to telo do danas nije imalo nikakvog posla, jer kršenja etičkih pravila nije ni bilo.
Kada je dr Hašimotu pojašnjeno da je ono što je u Japanu bio najveći skandal, u Srbiji svakodnevica, da četiri komercijalne televizije sa nacionalnom pokrivenošću godinama favorizuju samo jednu stranku i njenog lidera, te da je mali procenat novinara koji objektivno izveštava satanizovan, etiketiran i napadan, gost iz Japana poručio je: „ Držite se činjenica, etičkog izveštavanja, i niko neće moći da ospori vaš profesionalizam“.
Panel diskusiju u Pres centru UNS-a otvorio je Akira Imamura, ambasador Japana u Srbiji, koji je istakao da Japan podržava Srbiju na putu ka EU.
– Ta saradnja se najviše ogledala u ekonomskom aspektu, ali smo odlučili da Srbiju podržimo i na polju medijskih sloboda. Dosta toga je urađeno, ali izveštaj Evropske komisije ukazuje da težak posao tek predstoji – istakao je Imamura.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.