Pre osamdeset godina jugoslovenski listovi Vreme i Pravda pišu o poseti Mačeka Nišu , ali i o ulozi pasa u ovom ratu.
List Vreme piše o poseti potpredsednika Kraljevske vlade Vlatka Mačeka gradu Nišu i predsedniku vlade Cvetkoviću. Građani Ništa dočekali su Mačeka. Pozdravljajući Nišlije, Maček je izjavio da temelji jugoslovenske države počivaju na Hrvatima i Srbima, kao da i bez zajedničkog rada ne može postojati država. Za gospodina Mačeka organizovan je i svečani doček, kojem su, osim Nišlija, prisustvovali i visoki zvaničnici.
Nemačka je podnela zvanično saopštenje da je specijalna komisija uspela da uvrdi identitet osobe koja je pokušala da izvrši atentat na Adolfa hitlera 8. novembra u Građanskoj pivnici, u Minhenu. Naime, prema saopštenju atentat je organizovao Oto Štraser, uz pomoć Intelidžens-servisa i lokalnih izdajnika režima.
Vreme prenosi vesti o odloženoj nemačkoj ofanzivi na Zapadnom frontu. Uprkos pripremama koje je sprovela nemačka vrhovna komanda u toku predhodne nedelje, iz nepoznatih razloga nemačka komanda je odustala od ofanzive, iako je jedna od pretpostavki da je razlog loše vreme.
U Sarajevu se urušila najstarija gostionica u gradu, piše list Vreme. Na sreću, za vreme rušenja u kafani nije bilo nikoga, a procenjuje se da je šteta oko 50.000 dinara.
Kako Vreme saznaje, zgrada a i kafana će se popraviti. Ova kafana postojala je još i u tursko vreme, gde su se okupljali ugledni Srbi i spremali akcije protiv Turaka. Za vreme austrijske okupacije, ovo je bio glavni štab srpskih prvaka Bosne i Hercegovine u borbi protiv okupatora.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
Dnevni list Pravda prenosi vest o civilnoj pilotskoj školi u Jagodini. Naime, dvadeset i pet mladića uče se pilotskom umeću, kako bi bili spremni za odbranu svoje zemlje. Među njima ima studenata prava i tehinke, kao i učenika gimnazije. Školu je otvorio Aero klub, u cilju da se stvori rezervni kadar mladog vazduhoplovstva.
Životinje igraju važnu ulogu u ratu, piše Pravda. List naglašava da se više prema psima u ratnoj službi više ne odnosi surovo, kao nekada. Psi se uglavnom upotrebljavaju za stvaranje veze između odeljenja na frontu, i to u istaknutijim položajima, posebno onda kada psi mogu neopaženo provući kroz neprijateljske položaje, za razliku od čoveka.
Od vesti iz inostranstva Pravda prenosi natpise Engleskih listova o izveštajima nemačkih radio stanica. Ove radio stanice govore o nemogućnosti Britanije da osigura plovidbu neutralnim brodovima, koja je nova taktika nemačkih propagandnih biletina. Nemačka žali zbog ovakvog razvoja pomorskog rata, ali navodi da “žito mora sazreti da bi bilo žetve”.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.