“Mrtvi bregovi” u okolini San Andreasa u Kaliforiniji tonu ka okeanu brzinom od osam metara na dan, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.
U svom kretanju ova brda i brežuljci povlače za sobom farme, ruši šume i zatrpava polja.
Ako brdo nastavi da tone ovom brzinom, ubrzo će i most na reci Tedžaro biti srušen, a očekuju se i velike poplave.
Dodatni problem predstavlja i gas koji izbija iz zemlje, koji ovih dana proučavaju brojni naučnici.
Pretpostavlja se da je do ove katastrofe došlo usled velike količine kiše koja je padala u proreklih nekoliko meseci, prenosi Vreme.
Zabavne strane Vremena upotpunila je i priča o žutom snegu koji je pao u Nemačkoj.
U Štajerskoj je te zime, kao i svake druge, padao sneg, ali su krupne pahulje ovog puta bile žute boje.
Meteorolozi pretpostavljaju da se sneg na velikoj visini pomešao sa peskom iz Sahare, pod uticajem južnog vetra iz Afrike, piše Vreme.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narode biblioteke.
Istog dana list Pravda piše o pariskoj igračici koja se skinula naga kako bi dokazala svoja prava.
Barska pevačica Ermina Boaje tužila je direktora jednog pozorišta zbog toga što je u jedan veliki album sa nagim ženama stavio i njenu nagu sliku.
Branilac optuženog tvrdio je da to nije njena slika, već da se radi o fotomontaži, a kako bi dokazala da se ipak radi o njenom telu i da je slika zloupotrebljena, pevačica je počela da se skida pred sudom.
Sudija je zaprepašćeno naredio da je odvedu u drugu sobu da se obuče, ali se njen advokat žalio Višem sudu, nakon čega je stigla naredba da se gospođica Boaje skine pred sudom kako bi se dokazalo da li jeste ili nije reč o njenom telu.
Nastavak suđenja će iz očiglednih razloga biti zatvoren za javnost, prenosi Pravda 16. marta 1939. godine.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narode biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.