Najveći problemi u oblasti komunalne infrastrukture u opštini Brus jesu u oblasti vodosnabdevanja. U prethodnim godinama pijaća voda je neracionalno korišćena i upotrebljavana je i za polivanje poljoprivrednih površina, a bilo je i mnogo gubitaka u mreži, što je doprinelo nedovoljnoj količini zdrave pijaće vode.
– Naš prvi korak u ovoj godini biće u pravcu obezbeđenja boljeg i kvalitetnijeg snabdevanja vodom građana Brusa, odnosno dokaptaža nekih izvora koji su bliži glavnom izvorištu u Paljevštici, kaže Đorđe Stanković, direktor JKP „Rasina“, i nastavlja:
– Na taj način u značajnoj meri povećaćemo količinu vode za piće i to za osam do 10 litara u sekundi. Sada je priliv vode iz izvorišta u polazne rezervoare oko 50 litara u sekundi, sa novom količinom biće povećanje za oko 20 posto. Drugi potez na tom planu je smanjivanje gubitaka u samoj vodovodnoj mreži. Izgradnja sistema „Paljevštica“ počela je još davnih sedamdesetih prošloga veka, vek trajanja vodovodnih cevi je oko 30 godina, a pravljene su od azbesta, koji je kancerogen. Da bismo u potpunosti rešili ovaj problem u opštini Brus, obezbedili smo iz sistema „Paljevštice“ stotinak litara vode u sekundi, a započećemo izgradnju fabrike vode, ako uspemo da obezbedimo veći deo sredstava od Ministarstva za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, odnosno od Republičke direkcije za vode Srbije.
JKP „Rasina“ je spremila dokumentaciju i samo se čeka raspisivanje konkursa Vlade Srbije. Ovde predstoji i izgradnja cevovoda za pojedina sela, koji do sada nije urađen, kao i izgradnja još nekoliko rezervoara za vodu, koji su generalnim planom vodosnabdevanja opštine Brus predviđena. Problemi su veliki i zahtevaju značajna finansijska sredstva i ne treba gajiti iluzije da će se sve rešiti u ovoj godini. Brus sa okolnim selima će se snabdevati vodom iz sliva Paljevske reke, koja je zaštićena, jer su svi planovi gradnje mimoišli ovaj sliv.
– Stručnjaci kažu da Brus ima jednu od najzdravijih voda u Srbiji. Rešavanje ovog problema otežava nemogućnost da željenu količinu vode dobijemo izgradnjom fabrike vode ili korišćenjem izvora reke Paljevke, većmoramo ta dva načina kombinovati. Od nadležnih organa iz Republike dobili smo odobrenje da na ušću Paljevke u Graševku možemo zahvatiti samo 30 posto litara za potrebe fabrike, jer ostatak čini biološki minimum reke, koji ne smemo ugroziti. Ostatak vode bi se dobio sa izvorišta reke Paljevke, uz dokaptažu nekih novih izvora. Takođe, računamo na zamenu azbestnih cevi, od regionalnog puta Brus – Brzeće do izvorišta, što će smanjiti gubitke u mreži i poboljšati kvalitet i vek trajanja cevovoda, zaklučuje Stanković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.