Prvoj dami Francuske Karli Bruni neretko se pripisuju „čarobne moći“, budući da je uspela da „omađija“ neke od najčuvenijih muškaraca iz sveta muzike i biznisa. Na podugačkoj listi njenih ljubavnih trofeja nalaze se, između ostalih, Mik Džeger, Donald Tramp i Erik Klepton. Ipak, francuski lider Nikola Sarkozi slovi za njen „najbolji ulov“.

Uticaj koji bivša manekenka i kantautorka ima na supruga inspirisao je i nebrojene satiričare da pokušaju da proniknu u čemu se krije tajna takvog uspeha. Svoj doprinos u traganju za odgovorom na pitanje ko je zapravo Karla Bruni i šta su njeni ciljevi, nedavno su dali novinar Filip Koen i pisac Ričard Malka, autori stripa „Karla i Karlito“.

U priči se prepliću činjenice iz života, bajkoliki motivi i humor. Naslovna junakinja može se smatrati kombinacijom zločeste Kruele de Vil i umiljate Snežane, s obzirom na to da je njena ličnost dočarana kao spoj protivurečnosti. Na jednoj od karikatura prikazana je kako nosi kolevku s patuljastim Sarkozijem, što je aluzija na navodnu potrebu Brunijeve da uspostavi primat nad suprugom. Štaviše, u stripu se navodi da je predsednik među stanovnicima Jelisejske palate poznat pod nadimkom „Karlito“ ili „Mala Karla“, jer ispunjava sve želje svoje „bolje polovine“. Šef države prikazan je kao agresivac vođen stalnom željom da se hvališe pred prijateljima i ponizi neprijatelje. Za razliku od njega, Karla je uravnotežena, proračunata i vešta u ophođenju prema medijima. Zbog takvih osobina može se dovesti u vezu s Makijavelijem, što možda i nije slučajno, budući da oboje potiču iz Italije.

Veliku pažnju autori stripa posvetili su i razlikama u političkim stavovima supružnika Bruni-Sarkozi. Prvi čovek Francuske poznat je po naklonosti prema desnici, dok njegova supruga zastupa gledišta koja naginju ka levici. Uprkos staroj izreci da „stare navike teško umiru“, stiče se utisak da je Brunijeva ubedila Sarkozija da odustane od pojedinih načela. Kao dokaz za to, Koen i Malka navode podatak da je nedavno sprečila izručenje bivše teroristkinje Marine Petrele Italiji. Zbog takvog poteza, mnogi su je opisali kao „levičarsku savest francuskog predsednika“. Ruku na srce, ima i onih koji smatraju da nije u pitanju altruizam Brunijeve većvešt potez njenog supruga osmišljen u cilju dobijanja političkih poena kod razočaranih pristalica Socijalističke partije.

Satiričari su se takođe osvrnuli na posetu predsednika i prve dame Britaniji. Tom prilikom Brunijeva je odevnim kombinacijama zasenila sve gošće zabave koju je organizovala kraljica Elizabeta, dok su pripadnici „jačeg pola“ i predstavnici sedme sile zadivljeno komentarisali njen šarm. Sarkozijeva supruga poznata je i kao prva stanovnica Jelisejske palate koja se slikala obnažena. Stiče se utisak da je ostavila bez argumenata svoje puritanski nastrojene sunarodnike, objasnivši im da se ne stidi ničega i da su u pitanju umetnička dela. S takvom izjavom svakako bi se složio i čuveni američki pesnik Ralf Valdo Emerson. On je tvrdio da ne postoje opscene reči niti ima opscenih dela većsamo „opscenih očiju“.

Lik i delo Karle Bruni mogu se tumačiti na bezbroj načina, budući da je jedni smatraju novim simbolom Francuske, a drugi vide kao ženu koja će učiniti sve zarad medijske pažnje. Ipak, jedno je sigurno: ona nikada nije u senci šefa države, što nije bio slučaj u prošlosti s prvim damama Francuske. Uostalom, samo malobrojni se sećaju reči i poteza Bernadete Širak, a Danijelu Miteran pamtimo samo kao ženu koja je godinama i decenijama stoički podnosila bračna neverstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari