Vlada u Kartumu besno je juče reagovala na odluku tužioca Međunarodnog krivičnog suda u Hagu (ICC) Luisa Morena Okampa koji je podigao optužnicu protiv sudanskog predsednika Omara al Bašira i zatražio njegovo hapšenje. Sudanske vlasti ocenile su odluku sudije Morena Okampa političkom.
Vlada u Kartumu besno je juče reagovala na odluku tužioca Međunarodnog krivičnog suda u Hagu (ICC) Luisa Morena Okampa koji je podigao optužnicu protiv sudanskog predsednika Omara al Bašira i zatražio njegovo hapšenje. Sudanske vlasti ocenile su odluku sudije Morena Okampa političkom. Bašir, koji kaže da su optužbe čista laž, između ostalog, tereti se za genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine u sudanskom regionu Darfuru.
U saopštenju vlade navodi se da će sudanske vlasti ignorisati svaku naredbu o eventulanom hapšenju predsednika.
Kina je juče izrazila zabrinutosti povodom odluke suda u Hagu „Kina izražava veliku zabrinutost zbog optužbi ICC protiv sudanskog lidera“, kaže se u saopštenju portparola Ministartsva inostranih poslova Kine Liu Đianćaoa. „Potez ICC trebalo bi da vodi ka uspostavljanju stabilnostu u Sudanu i Darfuru a ne da proizvodi suprotan efekat“. Na pitanje da li će Kina kao jedna od pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN iskoristiti svoju poziciju da blokira optužbe protiv Bašara, Liu je izjavio da će se o tom pitanju razgovarati s ostalim članicama. Sudanski predstavnik u UN izjavio je da sud u Hagu nema nadležnosti za Sudan i da njegova zemlja neće sarađivati.
U međuvremenu, u sudanskoj prestonici održana su provladina okupljanja, dok su UN počele da izmeštaju svoje osoblje iz Darfura. Iz sedišta UN u Njujorku saopšteno je da je odluka o povlačenju jednog dela njihovog osoblja usledila nakon nedavnog nasilja, i da su naročito obazrivi nakon optužbi za genocid.
Afrička unija (AU), čije su trupe raspoređene u Sudanu, izrazila je veliku dozu obazrivosti. U ime Tanzanije koja presedava Afričkoj uniji, ministar spoljnih poslova Bernars Membe izjavio je da bi ICC trebalo da suspenduje svoju odluku, i da najpre treba rešiti probleme u Darfuru pa tek onda razmatrati hapšenje Al Bašira. Optužbe protiv Al Bašira dovele su afričke zemlje u nezgodnu poziciju, kažu analitičari. Pre svega jer mnoge od tih zemalja imaju svoje vojnike u Darfuru u okviru misije AU i UN, i takođe što će one verovatno biti pozvane da sprovedu svaku naredbu o hapšenju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.