Zamenik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Žan Mari Gueno izjavio je da pogrešni potezi sudanske vlade, neuspeh drugih država u dostavljanju potrebne opreme i sveprisutno nasilje dovode u pitanje uspeh nedavno započete međunarodne mirovne misije u nestabilnoj pokrajini Darfur.
Zamenik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Žan Mari Gueno izjavio je da pogrešni potezi sudanske vlade, neuspeh drugih država u dostavljanju potrebne opreme i sveprisutno nasilje dovode u pitanje uspeh nedavno započete međunarodne mirovne misije u nestabilnoj pokrajini Darfur. „Ukoliko blagovremeno ne pronađemo rešenje za ova tri problema, suočićemo se s još većom krizom u Darfuru“, izjavio je on.
Zajednička mirovna misija UN i Afričke unije zvanično je počela u Darfuru proteklog meseca, ali u toj sudanskoj pokrajini trenutno je raspoređeno samo 9.000 od planiranih 26.000 vojnika. Nema izgleda da će žestoki četvorogodišnji sukobi između vladinih snaga i pobunjenika biti rešeni u dogledno vreme. Procenjuje se da je u dosadašnjim konfliktima stradalo najmanje 200.000 civila, dok se 2,5 miliona ljudi iselilo iz svojih domova u zapadnom delu Sudana. Gueno navodi da su vlasti u Kartumu u više navrata istakle da se zalažu za mirno rešenje krize, ali da su umnogome osujetile napore međunarodne zajednice.
Na primer, sudanska vlada još nije ispunila obavezu o obezbeđivanju zemljišnih parcela gde će biti smeštene vojne baze UN i AU, niti je izdala dozvolu pripadnicima mirovnih snaga o izvođenju oružanih dejstava noću i uključivanju jedinica koje nisu s prostora Afrike u misiju. Ambasador Sudana u UN Abdalmahmud Abdalhalim Muhamed opovrgao je takve optužbe, istakavši da vlasti u Kartumu nisu prekršile svoja obećanja.
Ipak, Zalmaj Kalilzad, američki ambasador u UN, rekao je da Sudan „nema adekvatne vojne snage koje bi stale na put pobunjenicima“, te da „onemogućava uspešno sprovođenje mirovne misije“. Štaviše, on je upozorio da takvi stavovi Kartuma mogu odvratiti pojedine države od slanja pomoći i vojnih trupa. Gueno je saopštio da su vlasti Sudana odbile ponudu Tajlanda, Nepala, Norveške i Švedske o raspoređivanju elitnih vojnih jedinica na prostoru Kartuma. Kao argument za takvu odluku vlada u Kartumu istakla je da želi da u misiju budu uključeni samo vojnici s područja Afrike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.