Fokus sa pitanja odgovornosti za stradanje 15 osoba usled pada nadstrešnice novosadske Železničke stanice neverovatnom kombinatorikom vlasti prebačen je na teren škola, pa umesto da javnost konačno dobije odgovore ko su krivci za nezapamćenu tragediju, prethodnih dana svedočimo pretnjama koje su upućene nastavnicima.
Iako već nekoliko nedelja zaredom pojedini prosvetni radnici i đaci izlaze van učionica, kako bi učešćem u akciji “Zastani Srbijo” odali počast stradalima u Novom Sadu, prekid nastave za vlast je postao sporan kada je premijer Miloš Vučević objavio da je njegov sin bio primoran da učestvuje na protestu protiv sopstvenog oca.
Šta se tačno dešavalo u novosadskoj Gimnaziji “Jovan Jovanović Zmaj” 29. novembra, da li su pojedini nastavnici ili “prozvana” profesorka filozofije Danijela Grujić vršili pritisak na đake, pa i premijerovog sina, da tog dana u 11 i 52 napuste školsko zdanje i dalje nije zvanično saopšteno, niti je Ministarstvo prosvete objavilo rezultate inspekcijskog pregleda koji je najavila ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Umesto toga, iz pojedinih škola stižu informacije da su direktori tražili od zaposlenih da pišu izjave sa obrazloženjem zbog čega su u petak prekidali nastavu na 15 minuta, što je za Danas potvrdio Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
– Mogu da podvedu pod bilo šta – odgovara Kokot na naše pitanje za koji prekršaj može da odgovara nastavnik ako odluči da izađe na kratko iz učionice kako bi tim činom odao počast stradalima na Železničkoj stanici.
– Evo, baš čitam Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja…oni uvek mogu da nađu osnovu u nekim nedovršenim rečenicama, poput nezakonit rad ili propuštanje radnji čime se sprečava ili onemogućava ostvarivanje prava učenika, deteta ili drugog zaposlenog. Tu je i član 113 koji definiše zabranu stranačkog organizovanja i delovanja i korišćenje prostora ustanove u te svrhe. Problem kod disciplinskog postupka je što se vodi po principu kadija te tuži, kadija ti sudi. Pokreće ga direktor, vodi ga direktor i na kraju odluku donosi direktor – kaže Kokot.
On ukazuje na dopis koji je prošle godine stigao iz Ministarstva prosvete o načinu obeležavanja Nedelje sećanja, posvećene žrtvama masovnih pucnjava u beogradskoj OŠ “Vladislav Ribnikar” i selima oko Mladenovca.
– U tom dopisu piše da Nedelja sećanja i zajedništva obuhvata niz školskih aktivnosti koje imaju za cilj odavanje poštovanja žrtvama zločina koji su se dogodili 2023. godine. Cilj Nedelje sećanja i zajedništva istovremeno je i podrška porodicama i prijateljima tragično nastradalih, kao i podizanje svesti u školskoj i široj društvenoj zajednici o značaju prevencije nasilja među mladima i afirmacije drugarstva, razumevanja, humanosti, empatije, tolerancije, poštovanja i dijaloga među mladima. Oni su, s jedne strane, od nas tražili da odamo počast žrtvama ovih zločina, a sada prete da će nas zbog istog kažnjavati – komentariše Kokot.
Ističe da, ako neko želi, uvek može da nađe osnov za pokretanje disciplinskog postupka protiv zaposlenih u školi, ali dodaje da ne vidi način na koji bi nadležni mogli formalno-pravno da sankcionišu bilo koga ko bi učestvovao u akciji “Zastani Srbijo”.
– Mi smo zato i doneli odluku o jednosatnoj obustavi rada u svim obrazovnim ustanovama 6. decembra u periodu od 11:45 do 12:45 – ističe Kokot, uz podsećanje da je ovakav potez usledio kao odgovor na odnos ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, predsednika Vlade Miloša Vučevića i predsednice Narodne skupštine Ane Brnabić prema nastavnicima i učenicima koji su u petak, 29. novembra prekinuli nastavu na 15 minuta.
Sve što se dešava on vidi kao maltretiranje i pokušaj da se uguši svaka vrsta kritike i reakcije.
– Ovo nema nikakvog smisla, pogotovo kada to posmatram iz ugla da je cela nedelja bila posvećena toleranciji, empatiji, saosećanju sa žrtvama. Kako je sada to zabranjeno? Zašto je zabranjeno? Zato što ne odgovara vlastima? O kakvom stranačkom organizovanju govorimo kada smo juče u Krupnju podnosili prigovor jer je u prostorijama škole održan sastanak mesnog odbora SNS – pita Kokot.
I Milan Jevtić, predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Kragujevac, ne vidi da su prosvetni radnici koji prekinu nastavu da bi odali poštu žrtvama nesreće na novosadskoj Železničkoj stanici u bilo kakvom prekršaju.
– Ako bi direktor hteo da pokrene postupak zaista ne znam šta bi utvrdio kakva je to vrsta prekršaja. Kada se pogleda spisak šta se smatra lakšim, a šta težim povredama radne obaveze, ne znam kako bi u tom kontekstu moglo da se kvalifikuje odavanje počasti nastradalima – ističe Jevtić.
On smatra da nastavnici ne treba samoinicijativno da pozivaju učenike da učestvuju u pomenutoj aktivnosti, jer bi to bilo neprimereno.
– Ako bi moji đaci rekli da žele da odaju počast stradalima, ja kao profesor nemam pravo da im se suprostavljam već samo mogu da im se u tome pridružim. Mislim da je cela priča malo politizovana od strane vlasti koja želi da to predstavi kao težak prekršaj. Oni to doživljavaju kao politički performans i podvode pod stranačko organizovanje u školi. Ali taj član 113 podrazumeva da nastavnik ne sme da organizuje stranku u školi, niti da vrši njenu promociju unutar prostora obrazovne ustanove. Inače, politika u školi nije zabranjena, niti iskazivanje protesta – ukazuje Jevtić.
Škola je, dodaje, dinamična zajednica u kojoj postoje različita mišljenja.
– Nije to kasarna u kojoj držite učenike u stezi da moraju da stoje mirno. Ako je ovo način da đaci iskažu svoje mišljenje, to je deo njihove slobode, naročito u srednjoj školi. Oni su manje-više zreli ljudi koji misle svojom glavom, a naš zadatak kao nastavnika je da im damo slobodu u ramišljanjima i načinima iskazivanja – kaže Jevtić, koji primećuje da je u senci cele ove priče prošla vest da je tužilaštvo odbacilo krivičnu prijavu protiv majke za prebijanje nastavnice biologije zbog nedostatka dokaza.
Saopštenjem se oglasio zaštitnik građana Zoran Pašalić, koji je apelovao na sve politički angažovane organizacije u Srbiji da obrazovne institucije ne koriste za bilo kakav vid aktivizma, a posebno da ne vrše pritisak na decu i mlade, ili ih zloupotrebljavaju u cilju ostvarivanja sopstvenih interesa.
„Politički aktivizam je neprikosnoveno pravo, ali sve dok ne proizvodi posledice prema drugima, posebno onim društvenim grupama koje su najpodložnije uticaju, a to svakako jesu deca i mladi. Nedopustivo je organizovati aktivnosti koje uključuju decu i mlade, i to dok su u školama, čime se ciljano i svesno zloupotrebljavaju i krše njihova prava, a takva vrsta pritisaka je i protivustavna i kažnjiva“, rekao je Pašalić.
Do objave ovog teksta iz Ministarstva prosvete nisu odgovorili na pitanje Danasa da li je od njih potekao nalog da prosvetni radnici koji su učestvovali u akciji “Zastani Srbiju” pišu izjave. Prosvetnu vlast smo takođe upitali koji prekršaj čini nastavnik i učenik ako prekine nastavu na 15 minuta da bi učestvovao u pomenutoj aktivnosti, kao i po kom osnovu direktor može da pokrene postupak protiv njih. I ova pitanja su ostala bez odgovora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.