Keri Lam, liderka Hongkonga, nepune dve godine je na funkciji a izazov sa kojim se suočava nikada veći – masovni protesti, najveći u novijoj istoriji Hongkonga.
Inicijalna kapisla je Predlog zakon o ekstradiciji koji omogućava izručivanje osumnjičenih u kontinentalni deo Kine. Keri Lam se još od februara neumoljivo zalaže za usvajanje ovog predloga zakona. Međutim, milionski protesti su promenili političku računicu, a podrška kontroverznom predlogu počela je da se smanjuje, kada je nekoliko političara koji podržavaju Peking među njima i Keri Lam kazali da bi rasprava o zakonskom predlogu trebalo da bude odložena na određeno vreme.
Keri Lam se izvinila narodu Hongkonga i zatražila da joj omoguće da započne dijalog sa svim sektorima društva i sasluša njihov stav. No, čini se da je ova reakcija okasnela. Jer narod sada traži njenu ostavku. Na pitanje novinara da li planira da podnese ostavku, Lam je odbila direktno da odgovori, a od javnosti je zatražila da „joj pruži još jednu šansu“.
Nakon što je diplomirala na Univerzitetu u Hongkongu, Lam se pridružila britanskoj državnoj službi u Hongkongu 1980. služeći u raznim vladinim agencijama. Postala je ključni visoki zvaničnik 2007. godine kada je imenovana za sekretarku za razvoj. Tokom svog mandata zaradila je nadimak Žilav borac zbog svoje uloge u kontroverznom rušenju kraljičinog pristaništa u Hongkongu. Bila je sekretarka šefa administracije Hongkonga, druga po jačini funkcija u vladi, u vreme administracije Liung Čun Jing.
Od 2013. do 2015. godine Lam je predvodila Radnu grupu za ustavni razvoj za izbornu reformu u Hongkongu 2014. kada je imala niz razgovora sa studentskim i opozicionim liderima tokom masovnih protesta Okupiraj. Pre dve godine Lamovu je na aktuelnu funkciju izabrao komitet od 1.200 članova, većinom ljudi lojalnih Pekingu. Dosadašnji njen rad na čelu administracije obeležen je brojnim kontroverzama, uključujući suđenje i zatvaranje aktivista, kao i diskvalifikaciju nekoliko prodemokratskih kandidata.
Od 1984. je u braku sa kineskim matematičarem Lam Siu Por, koga je upoznala tokom studija na Kembridžu. Imaju dva sina DŽeremija i Đošua, koji su studirali u Engleskoj. Stariji DŽeremi radi u kompaniji Xiaomi u Pekingu od 2016. Kao priznanje za postignuća tokom karijere i doprinos zajednici Lam je odlikovana najvećim priznanjem u Hongkongu – „Gold Bauhinia medal“ i to u dva navrata. Ima počasnu diplomu doktora društvenih nauka na Univerzitetu Lingnan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.