Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Incko pre dva dana je odlučno izjavio da u Republici Srpskoj neće biti referenduma i da za svoju politiku ima „punu podršku Sjedinjenih Država“. Milorad Dodik je pak juče želeo da stvori utisak da je EU uvažila njegov stav. Tanja Topić, politički analitičar iz Banjaluke, kaže za Danas da je ishod očekivan.
Da li je ovakva odluka Dodika posledica pritisaka kojima je bio izložen ili rezultat popuštanja Evropske unije?
– Rekla bih da se poslednjih nekoliko dana tražio častan ishod za obe strane kako niko ne bi mogao da proglasi pobedu. Iz vizure Republike Srpske, Evropska unija načinila je ustupak koji se pretvara u pobedu Banjaluke. Sigurno je da u međunarodnoj zajednici nije bilo dvoumljenja kada je reč o tome kakav stav treba zauzeti prema referendumu. Međutim, u pojedinim zemljama došlo je do razmimoilaženja povodom toga da li predstavnike RS treba sankcionisati što je dovelo do pat pozicije. Najveći ustupak ili poraz za Ketrin Ešton sastoji se u činjenici da je na kraju došla u Banjaluku, Dodiku na noge.
Mislite li da će najavljeni „strukturalni dijalog“ dovesti do promena u pravosuđu BiH?
– Reforma pravosuđa u BiH svakako je bila na dnevnom redu, tako da će ova inicijativa eventualno moći da dovede do neke vrste ubrzanja. Promene u pravosuđe nisu do sada na pravi način ni pokretane. Sprovođene su nakaradno i pod političkim uticajem. Reforma će biti dugotrajna, iluzija je da se može brzo rešiti. Za nju je neophodno sprovesti parlamentarnu proceduru.
Da li EU ima jasnu strategiju šta treba činiti sa BiH?
– Međunarodni faktor odavno nema nikakvu viziju za BiH, ne samo EU, već čitava međunarodna zajednica. Na delu je nekoliko različitih pristupa. Građani BiH upravo zbog tog nedostatka vizije pate godinama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.