Funkcioner Severne Koreje i teča vođe, „sina neba“, Kim Džong Una, Džang Song Tek, pogubljen je u četvrtak zbog izdaje, javila je državna agencija KCNA. Kako je saopšteno, Džang je pred specijalnim vojnim sudom priznao da je spremao državni udar, nakon čega je ubrzo i pogubljen.
KCNA je navela da je Džang bio „gori od psa“, da je imao „prljave političke ambicije“, a da je tek od nedavno „pokazao svoje pravo lice“. Njegovo uklanjanje sa vlasti je najveći preokret otkako je pre dve godine Kim nasledio svog oca Kim Džong Ila.
U Pjongjangu, prenosi AP, ljudi su se okupili ispred bilborda na metro stanicama koji prikazuju jutarnje novine i vesti o pogubljenju. Drugi su mirno sedeli i slušali radio emisiju koja je prenosila koje je sve zločine izvršio Kimov teča. Džang (67) koji do skora smatran političkim pokroviteljem mladog lidera i njegovom desnom rukom, optužen je za stvaranje antidržavnih frakcija, korupciju i izopačeno ponašanje – nedolične odnose sa ženama, kockanje i drogiranje. Jedna od optužbi je i da je iz svojih tajnih kofera uzeo 4,6 miliona evra koje je 2009. potrošio provodeći se u kazinu u inostranstvu.
Tokom ispitivanja pred vojnim sudom, Džang je navodno priznao da je spremao puč pomoću visokih vojnih oficira s kojima je imao bliske odnose ili mobilisanjem vojnih snaga pod kontrolom njegovih prijatelja. „Nisam odredio tačno vreme za puč. Ali namera mi je bila da koncentrišem moju službu i sve privredne organe na kabinet i da postanem premijer kada ekonomija potpuno bankrotira i kada država dođe na ivicu kolapsa“, navodno je rekao Džang, koji je imao visoke položaje u vladajućoj stranci i Nacionalnoj odbrambenoj komisiji i bio u braku sa ćerkom Kim Džong Ila.
U programu državne televizije prikazano je kako ga stražari vezanog vuku pred vojni sud uoči pogubljenja, a pretpostavlja se da je ono izvršeno streljanjem.
Bi-Bi-Si navodi nekoliko teorija koje su dovele do Džangove smrti, poput te da je radeći sa Kinom počeo da se divi nekim ekonomskim reformama Pekinga. Međutim, najverovatnije je predstavljao pretnju autoritetu svoga sestrića. Na redovnom brifingu za novinare, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hong Li je rekao da je Džangovo pogubljenje „unutrašnja stvar Demokratske Narodne Republike Koreje“.
Adam Kečkart, stručnjak za Severnu Koreju, rekao je za Gardijan da su optužbe za frakcionaštvo i želju za vlašću „pro forma“ u ovakvim slučajevima. Međutim, on navodi da je nakon smrti Kim Džong Ila bilo prirodno za Džanga da poželi deo u kolektivnom sistemu liderstva. „Ali Severna Koreja se ne kreće kad kolektivnom sistemu, sve se zasniva na jednom vođi. Vlast je božansko pravo Kimovih“, tvrdi Kečkart.
Ekstremno brutalan režim
Vašington – Bela kuća je saopštila da ne može da potvrdi izveštaje o pogubljenju, ali da nema razloga da u njih sumnja. „Ukoliko se potvrdi kao tačno, ovo je još jedan primer ekstremno brutalnog režima Severne Koreje. Mi pomno pratimo razvoj događaja u toj zemlji i konsultujemo se sa našim saveznicima i partnerima u regionu“, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.