Kina cenzurisala panamske papire 1Foto FoNet

Panama formira međunarodno veće s ciljem da pomogne da se poboljša transparentnost u njenoj of-šor finansijskoj industriji. Ovakva inicijativa panamskih vlasti je usledila pošto je procurilo više od 11 miliona dokumenata iz advokatske firme „Mosak Fonseka“, koja ukazuju da je ona pomagala nekim klijentima da bez sankcija izbegnu plaćanje poreza.

Nekoliko zemalja je pokrenulo istragu da bi se utvrdilo da li su njihovi najbogatiji i najuticajniji državljani počinili krivično delo u oblasti finansija. Panamski predsednik Huan Karlos Varela je rekao da će njegova zemlja sarađivati s drugim zemljama u vezi sa otkrićima. „Panamska vlada, preko našeg Ministarstva spoljnih poslova, formiraće nezavisnu komisiju domaćih i međunarodnih stručnjaka“, rekao je on u televizijskom obraćanju.

Prema njegovim rečima, veće će ispitivati radnu praksu i predlagati mere koje mogu da se podele da bi se povećala transparentnost finansijskih i pravnih sistema. Bi-Bi-Si prenosi da predsednik želi da odbrani svoju zemlju od „medijskog napada“ bogatih zemalja, koje ga, kako je naveo, nepravedno stigmatizuju nakon curenja poverljivih dokumenata.

Advokatska firma „Mosak Fonseka“ je saopštila da je bila žrtva hakera. Ramon Fonseka, partner i jedan od osnivača firme, istakao je da je curenje dokumenata rezultat „posla iznutra“ i da je kompanija hakovana sa servera u inostranstvu. Ona je uputila žalbu kancelariji glavnog tužioca Paname.

Fonseka je bio ministar u Vladi aktuelnog predsednika Huana Karlosa Varela, ali se ranije ove godine povukao s te funkcije nakon što se u odvojenim navodima firma dovodila u vezu s korupcionaškim skandalom, koji se ticao brazilske državne naftne kompanije Petrobras. Ogranak „Mosak Fonseke“ u Brazilu optužen je da je pomagao jednom broju optuženih u slučaju Petrobras, koji se terete da su otvorili of-šor kompanije u Panami da bi prali novac preko prenosa imovine. Fonseka je izjavio da se s ministarske funkcije povukao da bi „odbranio svoju čast i firmu“. On negira da je njegova firma počinila bilo kakvo krivično delo u slučaju Petrobras.

Panamski mediji su izvestili, prenele su agencije, da je Varela izjavio da je još uvek u kontaktu s Fonsekom, koga je nazvao „prijateljem“. „U teškim vremenima prijatelji ne beže, oni su tu“, rekao je Varela.

Ruski predsednik Vladimir Putin negira „sve elemente korupcije“ u vezi s curenjem takozvanih Panamskih papira i naglašava da njegovi protivnici pokušavaju da destabilizuju Rusiju. Putin se prvi put objavio javnosti od curenja dokumenata, koji, između ostalog, ukazuju da je jedan broj of-šor kompanija u vlasništvu bliskih Putinovih saradnika, te da postoji mogućnost da su one korišćene za pranje novca.

Putin je izjavio da protivnike Rusije „zabrinjava jedinstvo ruske nacije i zato pokušavaju da nas poljuljaju iznutra, da bi nas učinili poslušnijim“. On je pohvalio svog dugogodišnjeg prijatelja čelistu Sergeja Roldugina, koji se u papirima navodi kao vlasnik dve of-šor kompanije, koje su, kako se navodi, u sumnjivim poslovima ostvarile profit od više miliona dolara. Putin je izjavio da je Roldugin gotovo sav novac koji je zaradio potrošio na muzičke instrumente i donacije državnim institucijama.

Kina je pooštrila cenzuru na svojim veb-sajtovima, naredivši da se ukloni sav sadržaj u vezi s „Panamskim dokumentima“, pošto su se pojavili navodi da su rođaci nekih vrhovnih vođa zemlje koristili tajne of-šor kompanije za očuvanje svog bogatstva. Dokumenta koja su procurila iz baze podataka „Mosak Fonseka“ ukazala su da su rođaci troje od sedam članova Stalnog komiteta Politbiroa imali kompanije koji su bili klijenti advokatske of-šor kompanije. Među njima su, kako se navodi, i rođaci kineskog predsednika Si Đinpinga.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova je odbacilo neke navode iz „Panamskih dokumenata“ kao „neosnovane optužbe“. Na pitanje Gardijana u vezi s navodima iz dokumenata portparol kineskog MSP-a je odgovorio: „Ovo pitanje je već postavljeno mom kolegi. Nemamo komentar.“ Upitan zašto kineski državni mediji izbegavaju da izveštavaju o aferi, on je rekao: „Možete da tražite odgovor od medija, a ne od mene“.

Sara Kuk, kineski specijalista iz grupe aktivista Kuća slobode, izjavila je da cenzura u Kini odražava strahove Pekinga da će otkrivanje informacija o bogatstvu političke elite podstaknuti bes javnosti ili čak pojačati otpor Siju u partiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari