Zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić Tepavčević kazala je da se mere zdravstvenog nadzora, koje su stupile na snagu juče u 18 časova, primenjuju na sve zemlje, s obzirom da je u najvećem broju evropskih država epidemiološka situacija nepovoljnija nego u Srbiji.
Ona je danas na TV Prva rekla da procene po kojima je u Crnoj Gori rizik od zaražavanja 25 puta veći nego u Srbiji, a u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini izmedju pet i deset puta veći, zasnovan na podacima Evropskog centra za kontrolu bolesti, koji računa kolika je šansa za infekciju korona virusom u dvonedeljnom periodu.
Kisić Tepavčević je navela i da je samo juče 4.500 osoba prijavilo povratak iz inostranstva na specijalizovani sajt, da su dobijali oko deset prijava u minuti, što ukazuje da su gradjani odgovorno postupili.
Napomenula je da je kazna za nepoštovanje novih mera „zakonski regulisana“, nije precizirala kakve kazne su propisane za neprijavljivanje putovanja. Ukazala je da Krizni štab ne želi da „stavi akcenat na kazne“, već na ličnu odgovornost.
„(Bolja situacija u Srbiji) ne sme da nas uljuljka… Uopšte ne treba da pričamo o kaznama, to nije poenta… Niko ne može da me ubedi da će potencijalna sankcija bila veći podsticaj da se prijavi nego želja da se ostane zdrav. (Apelovanje na savest) mora da bude dovoljno“, navela je Kisić Tepavčević.
Ona je dodala i da gradjani ne treba da popuste sa disciplinom u periodu slava koji uskoro počinje, kao i da je nastava za djake trenutno organizovana sa „maksimalnom predostrožnošću“.
„Vidimo da ima par sporadičnih slučajeva, to treba da nas raduje, ne da pobudjuje sumnju. Ako se desi obolevanje, to ne treba niko da sakrije, pogotovo oni kojima se desi takva vrsta infekcije“, kazala je Kisić Tepavčević. Ona je dodaje da će početak akademske godine na fakultetima predstavljati povećani rizik, i zbog boravka studenata u studentskim domovima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.