Viši zemaljski sud u Štutgartu odobrio je puštanje na uslovnu slobodu lidera radikalne levičarske grupe Frakcije crvene armije (RAF) Kristijana Klara. Kao argumnte za takvu odluku navedeno je da Klar (56) više ne predstavlja opasnost za društvo, da se distancirao od oružane borbe i da je umnogome doprineo odluci donetoj pre deset godina da RAF prestane delovanje.
Klar je zbog optužbi za nekoliko ubistava, uključujući i ubistvo vrhovnog državnog tužioca Zilfrika Bubaka, osuđen na pet doživotnih robija, a do sada je odslužio kaznu od 26 godina zatvora, što se smatra zakonskim minimumom za puštanje na uslovnu slobodu. RAF, jedna od najuticajnijih zapadnonemačkih militantnih organizacija, planaterno je poznata i kao Bader-Majnhof grupa. Od osnivanja, 1970. godine, do raspuštanja 1998, grupa je delovala kao urbana gerila.
Do 1971. RAF je počeo da pljačka banke širom Nemačke, u pokušaju „eksproprijacije kapitala“, a Urlike Majnfort, jedan od osnivača, napisala je zvaničan manifest u kojem se prvi put pojavio prepoznatljiv logo: crvena petokrata, kalašnjikov i natpis R.A.F. Tokom višegodišnjeg postojanja RAF je optužena za ubistvo 34 zvaničnika Zapadne Nemačke, a vrhunac kampanje terora bio je 1977, kada su aktivisti izvršili otmicu industrijalca Martina Šlajera i držali ga kao taoca duže od mesec dana. Tokom ovog perioda, stradalo je 26 članova RAF, a mnogi su osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.
Majnhof je nakon hapšenja izvršila samoubistvo u zatvoru, kao i drugi osnivačAndreas Bader. Nemačkim vlastima naročito je teško padalo što je mnogo mladih iz različitih delova države odobravalo ono što je RAF činio. Tadašnja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je svaki treći omladinac u Nemačkoj pružio utočište pripadnicima RAF prilikom njihovog bekstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.