Isti dan kad je Narodna skupština Srbije usvojila prvo rebalans za tekuću, a potom i budžet za narednu godinu prijepoljska Skupština opštine učinila je isto, šest dana pre isteka 2014.na svojoj 19. sednici.


Brojni su bili predlozi opozicije za dopunu dnevnog reda, a nekoliko odbornika (SNS, DPS, SPS) tražilo je da se pre usvajanja trećeg rebalansa budžeta za 2014.godinu pred Skupštinu opštine iznese informacija o sredstvima koja su dodeljena putem konkursa za subvencionisanje poljoprivrede i to u decembru 2014.godine, obrazlažući da ima indicija da su ova, nemala sredstva, podeljena po željama uticajnih, u nekim slučajevima i najbližim članovima porodica, direktorima pojedinih javnih ustanova i uglednim privrednicima od kojih ova siromašna opština očekuje donacije. Nije prošlo.

Dragiša Rakonjac, rukovodilac Odeljenja za budžet i finansije Opštinske uprave ukazao je da je i treći rebalans, koji je stigao samo mesec dana posle prethodnog, „tehnički“, kako bi se stvorili uslovi za bolje korišćenje sredstava, kako to stoji u izmeni budžetske odluke za 2014.godinu .“Razlog za donošenje rebalansa je činjenica da je došlo do promene sredstva u oblasti poljoprivrede zbog nemogućnosti nabavke steonih junica, a radi angažovanja sredstava za razvoj poljoprivrede za druge namene, kao što su voćarstvo, povrtarstvo, mlekarstvo, u iznosu od oko 15 miliona dinara“. Ovakav rabalans, šef odborničke grupe SNS i narodni poslanik Dragoljub Zindović nazvao je „sramotom“ jer je reč o „štelovanom“ budžetu da bi se ispunile želje pojedinaca. Glasovima koalicione većine i treći rabalans je usvojen, pa je na red došao predlog Odluke o budžetu za 2015.godinu koji je urađen, kako je pojašnjeno, po preporukama Ministarstva za finansije i po novoj metodologiji, te je i prvi „programski budžet“ koji donosi ova opština.

– Budžet opštine Prijepolje za 2015. godinu biće manji od budžeta za 2014. godinu za 5,77 odsto. Razlog je smanjenje prihoda od poreza na imovinu za skoro 25 miliona dinara, prihod od poreza na zarade biće manji za skoro 15 miliona dinara zbog umanjenja plata u javnom sektoru. Biće smanjeni i prihodi od poreza na samostalnu delatnost zbog pada kupovne moći stanovništva. Ovaj budžet ima i niz ograničenja, a pre svega, smanjeni su rashodi za 15 odsto koji se odnose na troškove putovanja, reprezentaciju, usluge po ugovoru, troškove održavanja, specijalizovane usluge. Biće zadržani rashodi vezani za obrazovanje, zdravstvo i socijalnu zaštitu. Tako će smanjeni prihodi biti pokriveni smanjenjem navedenih troškova, kazao je Emir Hašimbegović, predsednik opštine Prijepolje, predstavljajući odbornicima budžet za 2015.godinu, koji je, ipak, nazvao „razvojnim“ jer je 30 odsto sredstava planirano za razvoj, a svega, kako reče, 17,5 odsto za plate. Za sve ostale oblasti biće izdvojeno 50 odsto budžetskih sredstava. Hašimbegović je istakao „tri kapitalna nivoa ulaganja“ a to su: objekti infrastrukture, putne privrede, vodosnabdevanja, kanalizacije i rasvete, ulaganje u poljoprivredu, sa akcentom na malinarstvo, a treći nivo je izrada projekta grejanja na bio-masu, čime će se stvoriti uslovi za smanjenje sveukupnih troškova.

U tročasovnu raspravu uključili su se brojni odbornici, mahom iz opozicije. Sabira Hadžiavdić (BDZS) je istakla da će ova stranka podržati budžet za 2015.godinu jer ima pomaka u odnosu na zalaganja odbornika BDZS, odnosno da su u budžetu prvi put opredeljena sredstva za rad Narodne kuhinje „Hajrat“ za šta se ova stranka stalno zalagala, te za programe nacionalnih manjina. Zulkefil Sadović (DPS) je konstatovao da nema ničeg novog u ovom budžetu, da vlast pet godina nema nikakvih novih ideja, da se sve samo prepisuje iz godine u godinu i da odbornici ove stranke neće podržati takav budžet.

Dragoljub Zindović (SNS) je budžet nazao „spiskom želja“ i ukazao na složenost programskog budžeta koji zahteva dobro planiranje, obrazloženje ciljeva i trošenja sredstava, pa sve do realizacije , kako bi se znalo kuda ide svaki dinar. Pitao je kako to da je u Strategiji održivog razvoja poljoprivreda apostrofirana kao najvažnija grana razvoja ove opštine, a upravo su sredstva namenjena poljoprivredi smanjena za čak 46 odsto! On je istakao i da je indikativno da se sredstva iz budžeta jedne siromašne opštine izdvajaju za rad vakufske kuhinje kao i milion dinara za rad Bošnjačkog nacionalnog vijeća na čijem čelu je lider jedne stranke, iako se rad nacionalnih saveta finansira iz državnih sredstava, te da sve to ukazuje da je „reč o klasičnoj trgovini koalicije na vlasti“.

Ibro Fazlić (SDA) zamenik predsednika Skupštine opštine je istakao da „mi ne trgujemo jer smo vlast i radimo i kreiramo onako kako nama odgovara“, dok je Esad Hodžić (SDP) član Opštinskog veća pojasnio da diskusije samo potvrđuju kako „ova vlast ima sluha za sve što su odbornici predlagali, ukazivali i tražili, te da se tome, gde je bilo realno, izašlo u susret pri planiranju budžeta za 2015.godinu“.

Jednodnevna rasprava

Glasovima koalicione većine i jednog broja opozicionih odbornika, usvojen je budžet za 2015.godinu, koji iznosi nešto više od milijardu dinara. Inače, bila je ovo jedna od retkih sednica prijepoljske Skupštine opštine u proteklih desetak godina, koja je završena istog dana kada je i počela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari