Klint Istvud: Omiljeni filmski konzervativac 1Foto: EPA-EFE/ PETER FOLEY

Ovaj tekst bi se mogao zvati i „Zašto volimo Klinta Istvuda?“, tog namćorastog republikanca, koji je ovih dana napunio 90. godina.

Ali zaista – zašto?

Pre nekoliko godina izjavio je da živimo u vremenu pi*kaste i ulizivačke generacije, gde svi kao da hodaju po jajima zbog političke korektnosti.

Reklo bi se, ne uprkos, već upravo zbog toga. Jer sve svoje političke stavove Klint je već urezao u svoje kultne filmove.

Tako je u „Gran Torinu“ sebi dao ulogu upravo namćorastog reapublikanca, učesnika u Korejskom ratu, koji misli da su svi mladi pi*ke, a za migrante i mnogo gore stvari.

I šta se onda dogodi?

Volt Kovalski, udovac, napušten od svoje dece, sprijatelji se sa svojim komšijama, azijskim migrantima, a zatim ih i zaštiti od lokalne bande, kao zvezda akcionih filmova.

E to je poznati, neustrašivi i pravodljubivi Klint, koji sa istom uverljivošću izgovara rečenicu: „Ulepšaj mi dan“, kao i „Skloni se sa mog travnjaka“.

Ništa ne krije jer je sve već tu – na njegovom monumentalnom licu, gde su pored bora urezane i sve one nezaboravne uloge koje su obeležile istoriju kinematografije, ali i njegov život dug devet decenija, sa svim svojim konzervativizmom.

Istvud je imao tipičnu „američku biografiju“ budući da je radio različite poslove (na benzinskoj pumpi, kao drvoseča, spasilac, ložač u čeličani, čistač bazena), dok se nije usmerio ka glumi.

Započeo je, kao i većina, malim ulogama u B-produkciji, a pravu pravu šansu dobio je kao kauboj u popularnoj televizijskoj seriji „Sirova koža“.

Na velikom platnu međunarodnu slavu stiče kao „čovek bez imena“ u špageti-vesternima Serđa Leonea („Za šaku dolara“, „Za dolar više“ i „Dobar, loš, zao“).

Tajanstveni, usamljeni revolveraš oštrog pogleda, muževan i markantan, postaje prototip mnogih kasnijih Istvudovih likova – heroja ili antiheroja, ali gotovo uvek „opasnih momaka“ koji isteruju pravdu.

Takav je i čuveni inspekor Hari Kalahan. Iako je dosta uspešno igrao u raznim žanrovima, ostaće najprepoznatljiviji po svom odlučnom, namrštenom pogledu.

Njegovu glumačku karijeru donekle je zasenila rediteljska.

Reč o žanrovski utemeljenim filmovima, izrazito komercijalnim, koji u svakoj od tema kojom se bave, pokazuju žestoku mržnju prema nepravdi, kao i moralni puritanizam.

Nagrađen je Oskarima za najbolji film i najbolju režiju za ostvarenja „Neoprošteno“ i „Devojka od milion dolara“.

Dugo nije glumio na filmu, ali je pre dve godine snimio „Mulu“, za mnoge njegovu labuđu pesmu.

U Jugoslaviji je snimao „Ratnike“, pa se na internetu ovih dana mogu videti i njegove fotografije sa Petrovaradina. Nekoliko puta se ženio i ima barem osmoro dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari