Američka državna sekretarka Hilari Klinton stigla je juče u Kijev, u okviru svoje misije promovisanja demokratije po bivšem sovjetskom regionu. Ovo je prva poseta Klintonove Ukrajini od imenovanja novog predsednika Viktora Janukoviča. Krajem dana bio je predviđen susret Klintonove i bivše premijerke Julije Timošenko, sada opozicionarke.
Za razliku od susedne Gruzije, koju će Klintonova takođe posetiti u okviru turneje po regionu, Janukovičevo rukovodstvo posmatra se kao „mala opasnost“ u SAD. Od kada je prozapadni lider Viktor Janukovič odustao je od cilj pridruživanja zemlje NATO-u, produžio je ostanak ruske mornarice u ukrajinskoj luci na Crnom koru te pojačao trgovinske kontakte sa Kremljom.
No, sam Janukovič ističe da mu hvali „blagoslov“ Vašingtona za svoju pragmatičnu politiku – razvijanja dobrih odnosa i sa SAD i Rusijom, te za ukrajinske napore da stabilizuje svoju ekonomiju uz pomoć globalnih finansijskih zajmova. Budući da se predstavnici misije MMF takođe nalaze u Kijevu, vlada se nada konstruktivnim razgovorima o više milijardi zajma za ekonomski oporavak zemlje. Klintonova lično priznaje potrebu Ukrajine treba da bude tas u odnosima između Rusije i Zapada. Stav je američkih zvaničnika da su poboljšani američko-ruski odnosi dobri za ruske susede koji ne bi trebalo da biraju između dve strane. Istovremeno, analitička javnost, očekuje da Klintonova jasno stavi do znanja da je Vašington zainteresovan za Ukrajinu i njenu angažovanost ka demokratiji. „Jedna od stvari za koju se nadam da će sekretarka uraditi i reći jeste: „Sa strane gledano uočljivo je kako ste potpuno nagnuti prema Rusiji“, kaže Stiven Pifer, bivši američki ambasadoru u Ukrajini i analitičar na Bruking institutu u Vašingtonu. „Ako ste vi zainteresovani za uravnoteženije odnose, morate više pažnje posvetiti vašim odnosima sa SAD i Evropom“, dodaje Pifer.
„Postoji jedinstvena poruka: da su SAD zainteresovane za Ukrajinu te da se pažljivo prati ono što se događa ne samo na polju spoljne već i unutrašnje politike“, ističe Valeri Čali, zamenik šefa analitičkog centra Razumkov u Kijevu. Čali očekuje da Klintonova izvrši pritisak na Janukoviča da osigura da će biti slobode medija i javnog okupljanja u Ukrajini.
„Obama ne namerava da se udalji od politike odbrane demokratije. Stoga će Klintonova uputiti signal ukrajinskom predsedniku da se mane autoritarizma i okrene građanskim slobodama“, navodi politička analitičarka Alena Hetmančuk.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.