Predrag Mirković, novinar i publicista iz Rabrova autor je jedne vredne knjige „Srpski ratni pomenik“, u kojoj je, sa koautorom Živislavom Antonijevićem, popisao sve poginule i umrle u Braničevskom okrugu u periodu od 1912. do 1918. godine. Reč je o trotomnom izdanju, za koja su podaci prikupljani tokom pet godina iz brojnih izvora. Spiskovi obuhvataju preko 15.000 stradalih, među kojima je bilo najviše vojnika iz dva balkanska i jednog svetskog rata.
Vojnici su stradali ne samo od neprijateljske vatre, već i od tifusa i mučenja i batinjanja u zarobljeničkim logorima. Mnogi od njih poginuli su na Solunskom frontu, među kojima je i Danilo Danilović, učitelj iz Batuše. Na popisu je i student filozofije Dimitrije S. Stojanović (24) iz Požarevca, koji je umro od tifusa u vojnoj bilnici u Skoplju, gde je i sahranjen 1914. godine. Među pokojnicima zaveden je i jedan od čuvenih 1.300 kaplara, Mihailo Z. Stojičević iz Požarevca, poginuo tokom Prvog svetskog rata.
Brojni su i vojnici Braničevskog okruga koji su ubijeni tokom bekstva iz bugarske vojske u koju su nasilno odvedeni. Između ostalih, prilikom bekstva Bugari su ubili i vojnike iz Kobilja: Stevana M. Predića (35), Marijana P. Petrovića i Stevana J. Stajića (32). Civili su najviše stradali od tifusa, pa je tako selo Trnjane izubilo 33 svoja žitelja, starosti od 10 do 68 godina, a selo Crljenac njih 29.
U pisanju ove knjige, koju su Mirković i Antonijevć posvetili srpskom narodu, dragocenu pomoć imali su od istraživača Milana B. Simića iz Velikog Popovca. Knjigu je izdao manastir Rukumija. Glavni i odgovorni urednik je iguman Simeon, dok je monahinja Atanasija zaslužna za organizaciju i izgled korica.
U spomen na poginule i umrle iz Braničevskog okruga, na brdu Vranjevac iznad manastira Bradača, na 300 metara nadmorske visine, krajem juna biće otkriven spomenik, čiju su gradnju finansirale sve opštine Braničevskog okruga.
– Spomenik je u obliku kapele i ima osam strana, po jednu za stradale iz svake opštine Braničevskog okruga. Njegovo svečano otkrivanje zakazano je za Vidovdan, 28. juna. Prilikom otkrivanja spomenika na Mačkovom kamenu bilo je prisutno 2.000 ljudi, a ovde očekujemo deset puta više posetilaca – kaže Mirković.
Požarevac zakazao
– U pripremi i izdavanju knjige, novčano su pomogle sve opštine Braničevskog okruga. Što se tiče Požarevca, bivši gradonačelnik, Miodrag Milosavljević, bio je voljan da pomogne, što nije slučaj i sa njegovim naslednikom Miomirom Ilićem, koji je rekao da za to nema para u budžetu – kaže Mirković.
Knjige
Osim „Srpskog ratnog pomenika“ i „Svetinja Braničeva“, Mirković je napisao i brojne druge knjige, među kojima su: „Manastir Rukumija“, „Rabrovo i obe Bresnice“, „Klenje sa okolnim selima“, „Klenjska crkva“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.