Drugi dan posete Parizu pukovnika Gadafija izaziva sve veće i veće proteste. Svi poslanici opozicije francuske skupštine, Socijalističke (PS), Komunističke partije (PCF) i Zelenih, ali i većina iz vladajućeg Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP) usprotivili su se pod parolom „ne dopustimo diktatoru ulazak u Skupštinu“, da se pukovnik Gadafi obrati poslanicima u Skupštini.
Drugi dan posete Parizu pukovnika Gadafija izaziva sve veće i veće proteste. Svi poslanici opozicije francuske skupštine, Socijalističke (PS), Komunističke partije (PCF) i Zelenih, ali i većina iz vladajućeg Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP) usprotivili su se pod parolom „ne dopustimo diktatoru ulazak u Skupštinu“, da se pukovnik Gadafi obrati poslanicima u Skupštini. Poslanici su podsetili da čak ni francuski predsednik po Ustavu nema pravo da se obraća poslanicima! Kako prenosi Figaro, blizak Sarkoziju i UMP, Noel Mamer, iz stranke Zelenih, nazvao je posetu „provokativnom diktatorskom maskaradom“.
Umesto u skupštinskoj sali pukovnika je primio predsednik Skupštine, Bernar Akoaje, u svojoj zvaničnoj rezidenciji. Od 577 poslanika prijemu, koji je bio ograničen na sat vremena,prisustvovalo je tek nekoliko desetina.
Pre podne su na ulicama Pariza demonstrirali rođaci i prijatelji žrtava poginulih u avionskim nesrećama za koje je optužen libijski režim. Popodne su demonstracije predvodili Bertran Delanoe, gradonačelnik Pariza i Segolen Roajal, kandidatkinja socijalista na nedavnim predsedničkim izborima.
Posle posete Skupštini, u popodnevnim satima, libijski lider je posetio i Unesko gde je, obraćajući se arapskim predstavnicima rekao: „Pre nego što govore o pravima čoveka neka provere imaju li imigranti ta prava.“ Ovo obraćanje je bio odgovor državnoj sekretarki u vladi Francuske zaduženoj za ljudska prava, Ramajadi, samoj imigrantkinji u Francuskoj koja se već prvog dana boravka Muamera Gadafija u Parizu usprotivila njegovoj poseti, optužujući ga za kršenje ljudskih prava u Libiji, gde ima „puno političkih zatvorenika, mnogih čak zatvorenih bez suđenja“.
Najveće nedoumice izazvala je izjava predsednika Sarkozija nakon prvog dana posete da je libijskog lidera pozvao da poštuje ljudska prava i potom, narednog dana, Gadafijev intervju Televiziji FR2 u kome je negirao da su razgovarali o „ljudskim pravima“ već da su razgovarali o „kooperaciji“. Opozicija je odmah postavila pitanje: „Ko govori istinu?“ Sekretar predsedničke palate Klod Gean odmah potvrđuje reči predsednika Sarkozija, tvrdeći da ima svedoka da je francuski predsednik u dva navrata pozivao pukovnika Gadafija da krene putem priznavanja ljudskih prava u svojoj zemlji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.