Ko je bio pobednik Mundijala pre tačno osamdeset godina? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Priprema za novembarske izbore u Americi, kada će narod glasati za ili protiv predsednika Frenklina Ruzvelta centralna je vest na naslovnoj strani Pravde, Vreme se pak bavilo rezultatima parlamentarnih izbora u Irskoj.

I dok su na naslovnicama dominirale vesti iz sveta politike i ratnih dešavanja, unutrašnjost jugoslovenske štampe tog 20. juna, pre osamdeset godina, donosi i mnoštvo domaćih vesti.

Ko je bio pobednik Mundijala pre tačno osamdeset godina? 2Biciklistička trka od Beograda do Sofije, koju je list Vreme najavljivao i izveštavao sa njene trase, dobila je svog pobednika i to nacionalni tim Jugoslavije. Reprezentativac naše selekcije August Prosinek poneo je zaslugu za ovu pobedu, a uz reči “Prosinek je bio najbolji vozač i pobednik velikog stila” Vreme je donelo poslednji izveštaj sa ove trke.

Sportskih vesti nije manjkalo tog dana pa je Vreme izveštavalo i o novom svetskom prvaku u fudbalu, Italiji. Ovaj nacionalni tim pobedio je Mađarsku sa četiri prema dva, a reprezentacija koja se okitila bronzom jeste Brazilija.

Kako javlja reporter Vremena, sedamdeset hiljada navijača pratilo je finalnu utakmicu Mundijala te 1938. godine, a predsednik Francuske Alber Lebren lično je predao pehar pobedničkoj ekipi. Italijanski trio, koji su činili Meaca, Piola i Ferari, predvodio je svoj tim ka prvom golu, koji je pao već u sedmom minute igre. Da se ni Mađarska nije loše pokazala, dokaz su dva gola u mreži Italije, ali najzapaženiji ostao je mađarski golman Sabo koji je, kako primećuje reporter, imao najviše posla.

Da su Beograđani dan ranije mogli u šetnji gradom sresti neobičnog kućnog ljubimca, prenosi nam foto vest u odeljku Jedan čas razonode lista Vreme. Naime, u grad je doputovao operator Foksovog žurnala ali ne sam, već sa svojim ljubimcem iz roda mačaka, koji je ni manje ni više nego panter. Iako je ovaj panter bio opremljen korpom i nije predstavljao opasnost za okolinu, mnogi su se prolaznici sklanjali što dalje od ove životinje, izveštavaju novinari Vremena.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Ko je bio pobednik Mundijala pre tačno osamdeset godina? 3Pravda je svoje čitaoce informisala o jednoj neobičnom venčanju koje se odigralo u Beogradu. Venčao se par između kojih je razlika u godinama čak četrdeset godina. Mlada je imala pedeset, a mladoženja devedeset godina.

“Iako je već u dubokoj starosti, mladoženja je prilično krepak i vesele naravi”, primećuju reporter Pravde i dodaje “To ga je, veli, i nateralo da potraži sebi bračnog druga, jer on namerava još dosta godina da poživi, pa valja imati s kim barem misli da izmenja.”

Od svetskih vesti, pored ozbiljne politike našle su se isto tako i ekonomske vesti iz Francuske. Nevolje u Nici, čuvena kockarnica u Monte Karlu, zabeležava gubitke te se ta ruletska kuća nalazi u „agoniji“.

„Za sada je reč o teškoj, po svoj prilici neizlečivoj bolesti kockarnice u kneževini Monako. Ali svi znaci njene agonije već se sada primećuju jasno. Ruletu preti sumrak, smrt“, pisala je francuska štampa o ovoj nesvakidašnjoj finansijskoj krizi, a prenela jugoslovenska Pravda.

U Pravdinom odeljku posvećenom predstavljanju jednog od malobrojnih naroda Evrope, ovaj put se našao narod iz Finske, Laponci. Naslov „Laponci, egzotičan i nomadski narod, imaju svoj samostalni i životopisni život, udaljen od evropske kulture“ čitaoci ovog lista mogli su da se upoznaju sa svakodnevnicom ovog severnog naroda.

„To je danas još jedini nomadski narod u Evropi. Usled uticaja kulture skandinavskih naroda jedan deo Laponaca se privikao na stalan život i danas sprovodi život mirnog ribara ili seljaka-zemljoradnika“ navodi se u tekstu, koji upozorava na jedinstvenost ovog naroda koji se „pripitomljuje“ i nestaje u sukobu sa skandinavskom kulturom.

Čitaoci Pravde mogli su pročitati bizarnu, ali i zanimljivu vest iz jednog sela u blizini Kraljeva. Vest je zapravo o selu Biljanovcu u kome radi krčmarica Živadinka Veljković, koja je i glavni akter ove priče. Da je ta devojka prelepog izgleda svedoče tragična dešavanja koja su se desila upravo iz ljubavi prema njoj, jer je ona, prema pisanju Pravde, odnela tri života.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari