Ko je bio protiv Drugog svetskog rata pre 80 godina? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Listovi Vreme i Pravda od 2. februara 1938. godina prenose tekstove o tome kako države sveta reaguju na Društvo naroda, tadašnju međunarodnu organizaciju koja je bila preteča Ujedinjenih nacija. Njena osnovna funkcija je bila – borba protiv rata.

Dnevne novine Pravda od pre tačno 80 godina pišu o nastojanjima Društva naroda, preteče UN, da izglasaju mogućnost uvođenja ekonomskih sankcija za državu koja bi započela rat, koji je već bio na pomolu.

Ko je bio protiv Drugog svetskog rata pre 80 godina? 2

Prenosi se odluka Švajcarske da bude neutralna, koju švajcarski delegat objašnjava činjenicom da dva njihova suseda, Italija i Nemačka, više nisu u ovom Društvu, pa se zemlja oseća vojno ugroženom kako nije velika sila.

Pominje se i situacija da je Italija pokušala da ubedi Austriju i Mađarsku da istupe iz budućeg UN, ali da u tome nije uspela. Za organizaciju, za koju će istorija pokazala da nije bila dovoljno jaka da spreči rat, najviše se u tom trenutku borila Čehoslovačka.

Već te predratne godine novinar Pravde piše da je Društvo naroda nedelotvorno, da ga treba “provetriti”, odnosno “pustiti u dejstvo ventilaciju”.

Novine od istog dana donose i priču o hitnoj operaciji džepnim nožem na više od 3.000 metara iznad zemlje, u kojoj je učestvovao švajcarski doktor. Piše se i o planovima jugoslovenske smučarske reprezentacije da ode na prvenstvo u Čehoslovačku.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Dnevni list Vreme na današnji dan pre 80 godna prenosi da su protiv sankcija za napadače Društva naroda na poslednjem sastanku najviše bili predstavnici Turske, Grčke i Bugarske.

Ko je bio protiv Drugog svetskog rata pre 80 godina? 3

“Kolektivna bezbednost je sigurno mnogo potrebnija malim zemljama nego velikim silama”, rekao je tada francuski prestavnik u Društvu naroda koji se zalagao da se potencijalnim napadačima uvedu privredne, odnosno ekonomske sankcije. “Nije tačno da su sankcije neefikasne. Naprotiv, zna se da su sirovine potrebne svakoj zemlji. Uskraćivanje tih sirovina napadaču svakako predstavlja odličnu garanciju za miran i težak udarac za napadača.”

U odbranu Društva naroda ustala je i Španija, kao i Iran, Kolumbija, Kanada i Sovjetska Rusija.

List piše i o uvođenju novog zakona u računovodstvo u Jugoslaviji. I tada je korupcija bila jedan od najvećih državnih problema. Među glavnim odredbama navodi se potreba za menjanjem prakse u kojoj javne nabake ne obavljaju samo činovnici Ministarstva finansija.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari