Ko je Nenad Božović, šef Katedre za Stari Zavet koji je podržao studente pa dao otkaz? 1Foto: Printscreen/YouTube/ Biblijski institut

Šef Katedre za Stari Zavet Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta docent dr Nenad Božović odgovorio je na poziv studenata ovog fakulteta da se profesori izjasne o njihovoj odluci da stupe u blokadu. On je podržao ovaj potez, a nakon oglašavanja dao je otkaz, nezvanično je potvrđeno Danasu.

Njegovo pismo podrške usledilo je nakon što su studenti Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta uputili otvoreno pismo svojim profesorima, u kom navode da su odlučili da podrže studentske blokade i da im se priključe.

Pojasnili su da blokadu žele da sprovedu obustavom nastave, svih nastavnih aktivnosti i odlaganjem januarskog ispitnog roka do daljnjeg. Stoga, pitali su svoje profesore kakav je njihov stav povodom toga.

„Zahtevamo od Vas, poštovani profesori, kao od svojih učitelja i pastira, podršku i pomoć u sprovođenju gore navedenih odluka. Smatramo da je to naša zajednička obaveza, vodeći se rečima iz Svetog Pisma: Učite se dobro činiti; tražite pravdu, pomažite potlačenome (Isaija 1:17)“, poručili su studenti posle plenuma održanog 21. januara.

S tim u vezi, profesor Božović pismom se obratio studentima četiri nedelje kasnije, navodeći „da mu je tako lakše nego da ih pogleda u oči“.

„Teško mi pada činjenica da sam vam iz udobne pozicije katedre govorio o pojmu pravde u Svetom Pismu i o proročkom nastupanju protiv korupcije i idolopoklonstva, a kada je nastupno čas da i svojim delima podržim ono što sam govorio, ustuknuo sam ‘straha radi judejskog’. Kada ste u Saopštenju citirali svetog proroka Isaiju i njegove reči ‘Učite se da dobro činite! Težite za pravdom! Potlačenom pomažite!…’ (Is 1,17) bio sam ponosan, jer sam shvatio da ste lekcije Starog Zaveta više nego dobro naučili i ne samo naučili, nego, za razliku od mene, ispunili, čime je moje ćutanje postalo još bolnije. Zato vas molim da mi oprostite i da taj moj čin ćutanja izuzmete iz onoga što sam do sada prema vama činio. Želim da vam pružim jasnu i nedvosmislenu podršku u vašim težnjama za pravdom i držim da su vaši zahtevi sasvim opravdani“, napisao je Božović.

Prema podacima na sajtu PBF, Nenad Božović rođen je 13. januara 1985. u Kraljevu. U rodnom gradu osnovnu i srednju školu završio je sa odličnim uspehom, a 2003. upisao Pravoslavni bogoslovski fakultet Univerziteta u Beogradu.

Diplomirao je sa završnim radom na temu „Bogoslovsko-socijalni koncept starozavetnih proroka pre egzila“ koji je odbranio sa najvišom ocenom, a rad je proglašen za najbolji završni rad te akademske godine.

Master rad na temu „Odnos proroka prema kultu“ odbranio je 2010, takođe sa najvišom ocenom. Iste godine upisao je doktorske studije teologije na PBF i studijsko-istraživački boravak na Univerzitetu u Regenzburgu.

Godine 2013. biva izabran u zvanje asistenta na Katedri za Sveto Pismo PBF BU kada kreće da radi kao asistent na predmetima Uvod u Stari Zavet, Starozavetna istorija, Starozavetna egzegeza i Starozavetna teologija.

Pet godina kasnije, 2018. odbranio je doktorsku disertaciju „Knjiga Postanja 2,4b – 3, 24 u svetlu akadske literature“, a iste godine veće društveno humanističkih nauka Rektorata Univerziteta u Beogradu potvrdilo je izbor dr Nenada Božovića u zvanje docenta.

U decembru 2020 godine postao je šef Katedre za Sveto Pismo Starog Zaveta Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta.

Profesor Božović objavio je brojne radove u međunarodnim časopisima i zbornicima. Pisao je putopise, naučno-populane članke, prikaze knjiga i povezivao savremene teme sa oblašću koja mu je uža specijalnost – Biblijom.

S tim u vezi, neki od njegovih radova nose naziv „Biblija i ekologija – Odnos čoveka prema tvorevini u doba ekoloških katastrofa“, „Biblija i ljudska prava“, „Biblijski Izlazak na filmskom platnu“…

Što se tiče privatnog života, oženjen je i ima dvoje dece.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari