Ko je Radivoje Stojković, direktor novosadske Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj"? 1Foto: Printscreen/YouTube/RRABacka

U trenutku kada je premijer Miloš Vučević na svom instagram nalogu objavio kako su njegovog sina pojedini profesori Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ koju pohađa, naterali da izađe na ulicu i prudruži se protestu u Novom Sadu zbog stradanja 15 građana na Železničkoj stanici u tom gradu, teško da je iko mogao da pretpostavi da će se samo nekoliko sati kasnije uslediti saopštenje s potpisom direktora Gimnazije Radivoja Stojkovića za koje se mnoge njegove kolege pitaju šta mu je to trebalo.

„Verujem da će Stojković znati diplomatski da zaštiti svoje profesore“, doslovno je glasila poruka koju smo te večeri dobili od direktora jedne gimnazije, neposredno pre nego što je iz Jovine gimnazije stiglo saopštenje sa potpisom direktora Stojkovića i predsednice Školskog odbora.

A u njemu poruka da osuđuju politizaciju učenika i škole, postupanje nastavnog osoblja koje je „iskoristilo tragediju za nezakonito i nemoralno političko delovanje“, te najava pokretanja disciplinskih postupaka protiv odgovornih. Uz izvinjenje Vučeviću i učenicima koji su zloupotrebljeni i njihovim roditeljima, kao i „institucionalnu zahvalnost“ Gradu Novom Sadu, Pokrajini i Republici Srbiji za podršku u svakodnevnom radu Gimnazije.

Direktor Jovine gimnazije nije odgovorio na molbu Danasa da pojasni šta se tačno dešavalo u petak, pa je i dalje nejasno ko je Vučevićevog sina „praktično isterao iz škole na protest“, ako mu ne predaje profesorka filozofije koju su tabloidi označili kao glavnog krivca.

Zbog čega je postupak dela nastavnika bio sporan baš u petak, ako je tačno da su i prethodna dva puta izlazili iz učionica i na 15 minuta prekidali nastavu ne bi odali počast stradalima u nesreći prilikom pada nadstrešnice Železničke stanice? Koji član zakona su tim činom prekršili, neka su od pitanja na koje odgovora i dalje nema.

Na tvrdnje uprave da je reč o političkoj zloupotrebi dece, javnost je reagovala podsećanjem na slučaj iz 2019. godine kada se deo roditelja učenika Jovine gimnazije pobunio zbog toga što je školski hor trebalo da peva u Spensu na obeležavanju 11 godina postojanja Srpske napredne stranke.

Stojković je tada za novosadski portal 021 negirao da je deci naloženo da nastupe na proslavi godišnjice SNS, rekavši da se radi o redovnom komercijalnom nastupu koji će naprednjaci platiti i da to nije prvi put da gimnazijski hor peva na mitingu neke stranke.

„Direktor sam od devedesetih i za sve ove godine hor je pevao raznim strankama, i socijalistima i Novoj Srbiji i naprednjacima i drugima, gde god su nas zvali. Tako smo odlučili i nikog nismo odbili i to je način da se finansiraju troškovi hora. Deci je rečeno da imaju nastup na Spensu i da ko želi može da odbije da ide i niko neće imati problem zbog toga, niko nije uslovljen“, kazao je za 021.rs Stojković, da bi potom SNS demantovala vest da će hor ove gimnazije nastupiti na stranačkoj proslavi.

Najnovije istupanje Radivoja Stojkovića za prosvetnu javnost jeste iznenađenje, s obzirom da je tokom svog dugogodišnjeg angažmana na čelu gimnazije “Jovan Jovanović Zmaj” nesumnjivo doprineo njenom ugledu i afirmaciji.

Matematičar po struci, govorio je da mu nije najvažnije da protežira matematiku i informatiku, već da su, uz ove discipline, nauka, muzika, umetnost, kultura i sport jedna celina.

“Osnovno je da učenike naučimo da misle, da se kritički odnose prema svetu oko sebe, da ne prihvataju stvari ‘zdravo za gotovo’, nego da u svemu traže svrhu i suštinu. Treba da ih učimo da budu divergentni i da svet sagledaju u svim nijansama. Ovo mora biti cilj društva u celini, a ne samo škole. Lični primer i posvećenost su najjače karike u vaspitanju i obrazovanju, jer vaspitač svojom pojavom vaspitava”, pričao je svojevremeno Stojković u intervjuu za Vojvođanski magazin.

Dugi niz godina nalazi se na čelu Zajednice gimnazije Srbije, a jedan je od najdugovečnijih članova Nacionalnog prosvetnog saveta (NPS) čiji je aktuelni predsednik.

U tom svojstvu bio je na meti kritika bivšeg ministra prosvete Mladena Šarčevića, zbog toga što je NPS najpre podržao predlog da se dela Desanke Maksimović isključe iz gimnazijskog programa za treći i četvrti razred.

Nakon Šarčevićeve ocene da se “NPS obrukao”, usledila je inicijativa da se to telo ubuduće zove po čuvenoj pesnikinji, ali se od toga nije odmaklo.

Stojković slovi za čoveka čvrstog nacionalnog opredeljenja, a poznato je da je u bliskim odnosima sa SPC.

Ipak, čak i oni koji se s njim ideološki razmimoilaze kažu da mu se ne može spočitati da je režimski direktor škole.

Više sagovornika Danasa koji su sa Stojkovićem profesionalno sarađivali potvrđuju da je uvek korektno branio interese struke i nije im jasno čime je motivisan njegov najnoviji istup zbog čega se na današnjem protestu ispred Jovine gimnazije čuo i zahtev za Stojkovićevu smenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari