Raščinjeni monah Antonije pogodio je danas na skupu protivnika održavanju Evroprajda u Beogradu flašom u stomak snimatelja N1.
Ovo nije prvi put da se raščinjeni monah pojavljuje na protestima u Beogradu i da je akter incidenata posebno sa medijima i novinarima.
Pre dve godine na beogradskom protestu pred Skupštinom Srbije se preko mikrofona automobila parkiranog u blizini parlamenta obratio i raščinjeni monah Antonije, u svetu Dragan Davidović, dugogodišnji borac za srednjovekovni manastir Valjevska Gračanica, vođa mnogobrojnih protestnih litija, javni protivnik ekumenizma, Parade ponosa, izdaje Kosova i Metohije…
Posebnu pažnju na sebe je skrenuo praktičnim uputstvom kako sprečiti novinare da, prema njegovim rečima, „šire laži“.
Snimak trenutka kada je raščinjeni monah Antonije pogodio snimatelja N1 flašom u stomak. pic.twitter.com/fPbAaYdnnC
— TV N1 Beograd (@N1infoBG) September 17, 2022
Tvrdio je da se nije zalagao za napade na novinare, nego sprečavanje prenosa onih medija koji šire prevaru, razbijaju narod i proteste, u koje je ubrojao i TV N1 i Danas.
„Upadajte novinarima u prenose, nemojte da ih bijete, ali ne dajte im da rade i lažu. Samo jedan novinar lažima može da pogubi više ljudi od brigada unezverene policije. Ne sme se ćutati, jer i okupacija leži na laži, a za poslednje četiri godine tokom kojih smo organizovali 218 protestnih litija zbog veleizdaje Kosova i Metohije niko nas nije slikao niti smo koga zanimali“, poručio je monah Antonije u svom preksinoćnom obraćanju „Za slobodu okupirane pravoslavne Srbije“.
Rodom je iz Valjeva, a gotovo polovinu života proveo je u monaštvu.
Najpre u manastiru Tronoša, potom u Crnoj Reci i Zočištu, koje je privremeno zbog otmica u ovom delu Metohije tokom i posle NATO bombardovanja morao da zameni „orahovačkim getom“.
Za preostale Srbe u Velikoj Hoči i Orahovcu i danas je jedan od najomiljenih monaha.
Posle 2001. bio je zamenik igumana Crne Reke, ali je potom zbog javnog oponiranja zvaničnoj crkvenoj politici u Beogradu nekoliko godina živeo u isponicama ovog manastira po šumama Mokre Gore.
Potapanje valjevske Gračanice iz 12. veka vratilo ga je u rodni kraj.
Osim protesta zbog mirnodobskog stradanja ove svetinje i borbe protiv valjevskih moćnika u javnost je ušao i kao borac protiv dolaska pape Jovana Pavla Drugog u Srbiju i ekumenizma u SPC, čime se zamerio pojedinim srpskim episkopima, pa je po crkvenoj optužnici koja je imala 25 tačaka, 2010. raščinjen.
Ni posle raščinjenja, oko kog se u pravoslavlju bogoslovska mišljenja podeljena, nije skinuo mantiju. Više puta je hapšen zbog „akcija“ u zaštiti valjevske Gračanice i incidenata sa policijom.
Dosad je organizovao više od 1.570 protesta, a oglašava se i preko sajta istinoljublje i Jutjub kanala monah Antonije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.