Mnogi su se u utorak ujutru našli u problemu kada su izašli iz kuća i stanova i videli da sneg nije očišćen na trotoarima, parkinzima, stajalištima, ulicama. Situacija je komplikovana kada je u pitanju nadležnost oko čišćenja snega, pa se može desiti da do jedne granice čisti jedno preduzeće, a nekoliko metara dalje već drugo. Čišćenja snega nisu oslobođeni ni stanari, a kazne nisu male.
Zakonom nije regulisana nadležnost čišćenja snega, leda, lišća… već odlukama jedinica lokalne samouprave.
Bojan Nikolić, predsednik Udruženja profesionalnih upravnika Beograda kaže za Danas da odluka Grada Beograda o kućnom redu propisuje da je stambena zajednica u obavezi da čisti sneg i održava javnu površinu pet metara od zgrade.
„Postoji dva načina da se prostor oko zgrada očisti – da stambena zajednica angažuje privatnu firmu koja radi zimsku službu i da je plaća po ugovoru ili da stanari sami čiste. To opet mogu na rade dva načina, ili sami da se dogovore ili profesionalni upravnik da napravi spisak čišćenja po danima, s tim što najčešće bude da jedan sprat čisti jedan dan ili parni i neparni dani i tako se organizuju. Najčešće biraju da sami čiste, ali onda kad padne snegu zovu nas da angažujemo firmu za čišćenje, a tada ne možete da nađete ljude, jer su svi zauzeti, a niko neće da potpiše ugovor o čišćenju u oktobru i da plaća paušalno do aprila. Uglavnom se samoorganizuju“, navodi naš sagovornik.
U stambenim zajednicama kojima upravlja, a najviše ih ima na Voždovcu i Zvezdari, kaže da su očišćena sva stepeništa, prilazi zgradama i staze oko zgrada koje izlaze na ulicu i veruje da svi tako rade. Nisu male kazne ukoliko Komunalna inspekcija izađe na teren, pa proceni da sneg nije očišćen.
– Komunalna inspekcija ako izađe na teren može da naplati kaznu profesionalnom upravniku, kao odgovornom pravnom licu od 5.000 dinara do 150.000 dinara, a stambenoj zajednici od 50.000 dinara do 2.000.0000. Takođe, stambena zajednica preuzima odgovornost i ako se neko oklizne ispred zgrade jer može da je tuži – dodaje Nikolić.
I njegov kolega Ljubiša Banovački, profesionalni upravnik u stambenim zajednicama na Novom Beogradu takođe ističe da je čišćenje snega u obavezi stambene zajednice, te da su svi stanari dužni da vode računa da ispred zgrade bude očišćen sneg, bačena so, kako se ne bi stvarala poledica zbog koje neko može da se povredi.
– Grad obezbeđuje so za svaku stambenu zadednicu po pet kilograma i mi upravnici odemo po to u Gradsku čistoću, ili neko od stanara, bitno je samo da se donese pečat stambene zajednice. Te soli ima dovoljno, ima je i preko leta. Stanari onda mogu da se organizuju da čiste, druga varijanta je da preko firmi koje im održavaju zgradu ugovorom propišu i zimsku službu, i mesečno recimo ako čišćenje košta 450 dinara dodaju još 30 za čišćenje snega, ali onda kad padne sneg stanari nemaju ovabezu da čiste jer dolaze čistači. Ima još jedna varijanta da se čistači angažuju preko omladinskih zadruga i to je oko 5.000 dinara dnevnica. Omladinska izda račun i onda se finasira iz fonda stambene zajednice – objašnjava Banovački.
Mali broj zgrada koje se nalaze na uličnim trotoarima ili trgovima, kako kaže, su obaveza Grada Beograda i njih održavaju gradske komunalne službe.
Koje delove pod snegom čiste javno komunalna preduzeća?
Odlukom o komunalnom redu u Gradu Beogradu definisano je ko je zadužen da u zimskom periodu sa površina javne namene i površina u javnom korišćenju obavezno uklanja sneg i led, kao i ledenice sa krovova i isturenih delova zgrada. Zbog prekršaja za pravna lica predviđena je novčana kazna od 50.000 dinara, a za javno komunalna preduzeća 150.000 dinara.
Zimska služba Javno komunalnog preduzeća „Beograd put“ odgovorna je za održavanje oko 2.425 kilometara saobraćajnica (gradskih ulica i opštinskih puteva), kao i 300 kilometara državnih puteva II reda na teritoriji 17 beogradskih opština. Takođe, u njihovoj nadležnosti grad je poverio i održavanje više od 250 mostova i nadvožnjaka, kao i trotoarie na jednom delu tih objekata. Za čiščenje državnih puteva odgovorni su putari JP „Putevi Srbije“.
Javno komunalno preduzeće “Parking servis” nadležno je da čisti parking prostore i javna parkirališta, a stajališta za javni prevoz Gradsko saobraćajno preduzeće Beograd.
Ukoliko naiđete na sneg i led na pešačkim zonama, pešačkim prelaza i pasarelama, javnim stepeništima, trotoarima širih od pet metara računajući od reguacione linije objekta, zatim na trotoarima ispred pešačkih prelaza iz prolaza, kao i na uličnim slivnicima to je onda propust Javno komunalnog preduzeća “Gradska čistoća”.
Kako kažu u ovom preduzeću, ekipe „Gradske čistoće” usled snežnih padavina rade punim i pojačanim kapacitetom. Osim odnošenja otpada, koje je u pojedinim delovima grada otežano, ekipe preduzeća angažovane su takođe na uklanjanju snega i posipanju soli.
“Na teritoriji Beograda angažovano je na dnevnom nivou 611 radnika „Gradske čistoće” koji rade na čišćenju i uklanjanju snega sa trotoara širih od pet metara, prilaza pešačkim prelazima, javnih stepeništa, pasarela i podzemnih prolaza. Pored njih, na prestoničkim ulicama je blizu 300 vozila različitih tipova, kao i mehanizacija za čišćenje snega”, navode iz Gradske čistoće.
Dodaju da njihove ekipe rade u tri smene i da su 24 sata konstantno na terenu, raspoređene na deset beogradskih opština koje su u nadležnosti ovog preduzeća. Apeluju na sugrađane da imaju strpljenja, navodeći da je usled snežnih i obilnih padavina otežano kretanje kamiona.
Sa druge strane, JKP „Zelenilo Beograd“ u obavezi je da brine o zelenim površinama, stazama, platoima, igralištima, trotoarima oko parkova i skerova… Iz „Zelenila“ su saopštili da su imali veliki broj inrvencija na saniranju prelomljenih stabala i grana.
„Na nekoliko lokacija zabeležena je šteta na parkiranim automobilima, kao i pad stabla preko saobraćajnice pa su ekipe „Zelenila“ u najkraćem roku izašle na teren i omogućile ponovno neometano odvijanje saobraćaja. Iako radnici „Zelenila“, svakoga dana, tokom cele godine, obilaze sva stabla na javnim zelenim površinama i primenjuju sve mere nege, sada, usled težine vlažnog i obilnog snega koji se zadržava u krošnji dolazi do preloma grana ili stabla i ovakve situacije, nažalost, nije moguće predvideti“, ističu u ovom pretuzeću i takođe apeluju građane na strpljenje, jer su samo juče izašli na više od 50 lokacija.
Kada izlazi Komunalna inspekcija?
Komunalna inspekcija može da dođe po prijavi, neko od komšija ili prolaznika koji ne mogu da prođu pored zgrada zbog neošišćenog snega, a takođe i redovnim inspekcijskim pregledom mogu da uoče prekršaje. Tada izdaju rešenje kojim se nalaže stambenoj zajednici da se u što kraćem periodu ukloni sneg i izdaju mandatnu kaznu u iznosu od 5.000 dinara.
– Platite kaznu i opet morate da očistite sneg, jer bukvalno svakog dana može da vam dođe inspekcija i piše nove kazne zbog neočišćenog snega – dodaje profesionalni upravnik Ljubiša Banovački.
Kome prijaviti ako vidite oboreno, polomljeno stablo?
Stabla koja su usledn snežnih padavina oborena, polomljena ili oštećena mogu da ugroze bezbednost i nanesu materijalnu štetu pa se savetuje da građani te lokacije prijave Servisnom centru grada Beograda na broj 11011, kao i na broj telefona Operativnog tima za hitne intervencije JKP „Zelenilo – Beograd” na telefon 011/2650-683 ili putem mejla [email protected]. Pozivanje dežurne službe moguće je i preko gradskog Centra za obaveštavanje, dežurne inspekcije i MUP-a. Operativni tim za hitne intervencije dežura 24 časa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.