Ko koristi i obmanjuje studente: SKONUS i akademci sa blokada razmenili saopštenja 1Studentska blokada rektorata Univerziteta u Nišu: Foto B. Ljubisavljević

Najviše zvanično predstavničko telo studenata – Studentska konferencija univerziteta Srbije (SKONUS) ne samo da nije pružilo podršku akademcima koji blokiraju fakultete, tražeći odgovornost za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu, već je učesnike plenuma optužilo da žele da se domognu funkcija u studentskom organizovanju.

SKONUS tvrdi da su tokom blokada učesnici plenuma počeli da ističu političke ciljeve što, kako kažu, predstavlja odvajanje od prvobitnog cilja studenata a to je empatija prema žrtvama i rasvetljavanje slučaja pada nadstrešnice.

“Na ovaj način direktno se koriste i obmanjuju studenti, a sve to radi ostvarivanja ličnih ciljeva pojedinaca koji se odnose na nelegalno zauzimanje studentskih predstavničkih funkcija”, saopštio je SKONUS.

 


Iz te organizacije navode da podržavaju svaki oblik organizovanja studenata, ali napominju da “plenum nije, niti će biti, mesto na kom se biraju predstavnici studenata”.

“Zakon, Statut i opšta akta jasno propisuju način izbora, a na čije poštovanje se pojedini sami pozivaju zaobilazeći sebe. Nakon poraza na studentskim izborima u aprilu, ista grupa studenata koristi svaki događaj da targetira nas kao većinu i na sve načine pokušava da ostvari svoj lični cilj – da budu legitimni predstavnici studenata, bez legitimne većine”, ističe se u saopštenju SKONUS-a.

Koji su to politički ciljevi za koje se zalažu učesnici blokada fakulteta, na osnovu čega se iznosi tvrdnja da oni obmanjuju i koriste studente, te koga konkretno vide kao pretnju za oduzimanje funkcija zvaničnim studentskim predstavnicima, pitali smo predsednicu SKONUS-a Margaretu Smiljanić, koja do objave ovog teksta nije odgovorila.

Zanimalo nas je i da li je rukovodstvo SKONUS-a učestvovalo akciji “Zastani Srbijo” i da li smatraju da, kao zvanični predstavnici akademaca, treba da budu sa svojim kolegama na ulici u 11:52.

Zbog čega se SKONUS nikad nije oglasio o navodima da su najviši predstavnici studenata učestvovali u radu kol centra SNS i zašto se nije ogradio od pojedinaca za koje je dokazano da su bili umešani u to, takođe su pitanja na koja predsednica najvišeg studentskog predstavničkog tela nije odgovorila.

S druge strane, studenti koji učestvuju u blokadama fakulteta večeras u poručili da ta vrsta studentskog organizovanja nema za cilj „nelegalno zauzimanje studentskih predstavničkih funkcija”, već je rezultat dubokog nezadovoljstva zbog nerešavanja ključnih problema koji ugrožavaju našu bezbednost, obrazovanje i budućnost.

“Naši zahtevi se zato tiču narušene bezbednosti i izostanka odgovornosti. Stoga, tražimo reakciju nadležnih na napad na studente koji su protestovali, kao i objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu”, odgovaraju studenti na tvrdnje kolega iz SKONUS-a.

Oni su osudili svaki pokušaj delegitimizacije studentskih blokada kroz optužbe o „zloupotrebi visokoškolskih ustanova”, a posebno pokušaja koji dolazi od Studentske konferencije univerziteta u Srbiji, kao najvišeg predstavničkog tela studenata.

 

Kažu da su plenumi, kao telo direktne demokratije, mesta gde svaki student može jasno da iskaže svoje stavove, predloži, kritikuje ili podrži ideje i ima pravo glasa.

“Odgovornost studentskih predstavnika jeste da zagovaraju interese studenata. Predstavnici SKONUS-a se nisu oglašavali povodom napada na studente, ali su zato pozvali na obustavu blokada, uprkos inicijativi i zahtevima studenata. Podsećamo da je trenutno na Univerzitetu u Beogradu, koji broji 31 fakultet, više od 20 fakulteta u blokadi. Interesi studenata koji učestvuju u blokadama nisu predstavljeni od strane članova ovog tela, te zbog toga SKONUS ne zastupa većinski stav studenata na legitiman način”, poručili su akademci koji učestvuju u blokadama.

Podsećaju da je Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu, u saopštenju za javnost, jasno naznačio da „poštuju prava studenata na slobodu mišljenja i izražavanja, uključujuči i kritičko mišljenje kao neotuđiv deo prava pojedinca u demokratskom društvu i naročito u akademskoj zajednici”.

“Studenti širom Srbije dobili su podršku uprava svojih fakulteta povodom blokada i tada je istaknuto da će kroz zajedničko nastojanje i rad biti omogućeno da se propuštene obaveze nadoknade”, odgovaraju studenti sa blokada na kritike SKONUS-a da su zanemarili brojna pitanja, od toga ko će biti tu za studente kada se nastava nakon obustane bude morala nadoknadi, ko će rešiti problem otkazivanja ispitnih rokova i šta će biti sa uplaćenim školarinama studenata koji zbog neodržane nastave ili kolovijuma ne mogu da izađu na ispite.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari