Svi ćemo se složiti oko toga da je iza nas verovatno jedna od najburnijih godina u skorijoj istoriji: Bregzit, Donald Tramp, Leonardo Dikaprio dobio Oskara, razveli se Bred i Anđelina, umro Fidel Kastro… 2016. će biti godina koja se ne zaboravlja.
I za komunikacionu industriju ovo je bila prelomna godina. Utisak je da je ovo period u kome je tehnologija zaista pokazala zbog čega je ‘HOT’! Svedočili smo maniji Pokemon GO i svojevrsnoj revoluciji u oblasti virtuelne realnosti koja je postala mainstream… 2017. je godina koja ostaje dužna da realizuje bar poneku ambiciju svoje prethodnice.
U nastojanju da pojednostave, diferenciraju se od konkurencije i definišu sopstveni smisao, brendovi su se okrenuli kreativnoj saradnji sa tehnologijom. Kolaboracija između tehnologije i advertajzinga postala je prirodna, a inovacija ključna reč i imperativ gotovo svake inicijative danas.
Uspešne inovacije obično kombinuju nešto poznato sa nečim novim. Da bismo gledali u budućnost i donosili relevantne sadržaje, potrebno je podjednako voditi računa o kategoriji u kojoj se nalazimo, ali i o specifičnim grupama koje se kreiraju ili čije potrebe postaju dominantne.
2016. je bila godina milenijalsa i verovatno niko unutar industrije nije ostao uskraćen za informaciju o tome ko su i koliko su važni. A ko će biti „milenijalsi“ 2017? Ko će imati moć da transformiše industriju?
OLD AGE INFLUENSERI: „M i Ž 60+“, zaboravljeni, zanemareni, a tradicionalno van radara, danas čine najveći udeo u društvu. Govorimo o kompleksnoj generaciji koja je svedočila „najboljim i najgorim godinama“. U Srbiji najvećim delom socijalno ugrožen segment, ali u određenim oblastima vrednosno najpotentniji!
Snaga njihovog uticaja ne sme ostati zanemarena, već naprotiv, prigrljena i u funkciji svakog brenda sa ozbiljnom ambicijom da pronađe smisao u životu ljudi i čitavog društva.
GENERACIJA Z: Pažnja, pažnja! 2017. je godina u kojoj se prvi predstavnici generacije Z približavaju punoletstvu. Dakle, ukoliko ih već nemate kao organski deo svojih brend planova, poslednji je momenat za promenu. Ovo je generacija koja se kreće, menja i očekuje, u najmanju ruku, isto od vas!
Govorimo o onim „klincima“ koji još od ranog uzrasta oblikuju tržište prema sebi. Znamo da smo zakasnili u razumevanju onoga što su njihove potrebe i uvek ćemo kasniti, jer su oni uvek brži. Da bi brend našao mesto u njihovoj svakodnevici, mora napustiti rigidnu poziciju koja podrazumeva da je željen i postati onaj koji svom potrošaču dozvoljava da ga menja. Teritorija video-igrica najbolji je način da savladamo principe po kojima se kreira veza sa ovim mladim ljudima: dinamično, pod njihovom kontrolom, sa perspektivom napredovanja.
„ALL THE SINGLE LADIES“: 2017. je pravo vreme da zaista pokrenemo konverzaciju o feminizmu nove generacije i napuštanju fiksacije za konvencionalne uloge žene – majka i supruga. Šta to za brendove znači? Nakon priznanja o nesavršenosti „savremene majke“, vreme je da napustimo i generički kult „savremene žene“, one za koju verujemo da, koliko god moćna i uspešna bila, verovatno primarno teži pronalasku srodne duše i zasnivanju porodice.
Bilo to nekom neobično ili ne, ovom zemljom hodaju „singl žene“, bez ambicije da svoj status promene. Bez ulaženja u motive za takav izbor, možemo konstatovati da se potrebe i navike ovih žena bitno razlikuju. One kupuju za sebe, kuvaju (ili ne kuvaju) za sebe, planiraju putovanja po svojim potrebama… I ima mnogo mesta za brendove da ih ne ostave ravnodušnim!
„POLITICAL CONSUMER“ ili „POLITIČKI ODREĐEN POTROŠAČ“: U eri humanizacije i gubitka vrednosti institucija, poverenja u državu i njene predstavnike, rodio se novi vid bunta: bunt javnim iskazivanjem stava. Ovome su pomogle društvene mreže pa je, pored ukazivanja na probleme, i konkretnih inicijativa sve više.
Iako ova društvena pojava nije novost, brendovi je još nisu prepoznali kao potencijalnu teritoriju za nalaženje sopstvene pozicije. Na talasu trenda društvene odgovornosti brendova postoji novi prostor za povezivanje sa potrošačima: brendovi kao lični mediji ili instrumenti za demonstraciju stava, a ne kao zamena institucija. Dolazi vreme kada će mikroplan biti sve značajniji, i nalaženje svoje uloge u mikrosistemu potrošača može predstavljati „biti ili ne biti“ za neke od brendova.
Ako nas je divlja, iznenađujuća 2016. godina nečemu naučila, onda je to da treba napustiti rigidnu poziciju kontrole odmah! Promene su već počele, a 2017. će ih samo ubrzati i dobro bi bilo da uhvatimo taj samovozeći taksi već danas.
Autorka je direktorka strateškog planiranja agencije McCann Beograd
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.