Krajem prošle godine, u Pljevljima je počela isporuka energenata, , briketa i peleta, koji bi trebalo da zamijene ugalj, a za nabavku se do sada prijavilo oko 950 građana. Pelet i brikete građani mogu kupiti po subvencioniranim cijenama od 98,53 evra, odnosno 67,38 evra po toni i mogu preuzeti u magacinu privatnog preduzeća „Orion“, u Mjesnoj zajednici Ševari.

Iz Sekretarijata za stambeno-komunalne poslove poručili su da će narednih dana stići nove količine peleta i briketa i da nema potrebe za stvaranjem gužvi. Opština sa 60 odsto subvencionira nabavku briketa, a sa 50 odsto peleta. Građani mogu da kupe najviše dvije tone. Vlada Crne Gore je izdvojila 417.500 evra za nabavku ekološki prihvatljivijeg energenta. To je jedna od mjera preduzetih zbog enormnog zagađenja vazduha u Pljevljima.

Potpredsjednik opštine Pljevlja Ljubiša Ćurčić tvrdi da briketi mogu da se koriste u svim domaćinstvima, čak i da se lože u običan šporet. On, ipak, kaže da bi „možda bilo bolje subvencionirati drvo“, ali da postoji problem zbog kojeg je to teško uraditi. „Tona briketa mijenja pet metara kubnih drva, pa bi nam trebala ogromna skladišta gdje bi građani lagerovali od 15 do 20 metara kubnih drva. To je teško obezbijediti, zato smo se odlučili za brikete“, objasnio je on.

Pljevljak Božo Gospić kaže da je uzeo dvije tone briketa koje loži u običan šporet „Smederevac“. „Nisam osjetio da pruža temperaturu onoliku koliko sam očekivao. Ipak, valja u odnosu na cijenu, jer je malo dugotrajniji u odnosu na drvo“, tvrdi on.

Odbornica SNP-a Danijela Drobnjak kaže da je velika zabluda da će se upotrebom peleta i briketa značajnije poboljšati kvalitet vazduha. Ona je rekla da je mišljenje struke da će se upotrebom tih energenata zagađenost vazduha ipak smanjiti do 20 odsto.

Jedan od građana kaže da je pelet skup i da je do sada potrošio oko dvije tone. „Svakog dana potrošim četiri džaka da bih imao prijatnu temperaturu u kući. Svaki džak plaćam po 2,7 evra, pa kada se izračuna lako se zaključuje da bi me grijanje na struju manje koštalo“. Porodica koja je prešla na novi sistem grijanja kaže da peć „guta“ pelet u enormnim količinama, a gasi se po nekoliko puta na dan. „Od petka popodne potrošili smo pola tone peleta, a rekli su nam kada smo kupovali peć da ne prilaziš kotlu po nedelju dana. Od svega, jedino je tačno da se ne dimi, ali izgleda ko se dima ne nadimi, vatrom se ne ogrija. Peć smo nabavili preko banke, subvencionisani kredit od 3.500 evra, proizvodnje Centrometal od 36 kilovata, koju smo uzeli po preporuci banke. Grejna površina je negdje oko 160-170 kvadrata, sa dobrom izolacijom i novom stolarijom. Kod nas grije samo sprat, gdje se može funkcionisati, prizemlje i potkrovlje je nefunkcionalno“, ističu i savjetuju Pljevljake da povedu računa kome povjeravaju posao instalacija kotla i grejanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari