Ministarstvo prosvete još nema podatke o broju učenika koji su završili osnovnu, a nisu upisali srednju školu, jer će se analiza tek raditi po završetku upisa, rečeno je Danasu u tom ministarstvu.
Međutim, kako nezvanično saznajemo, broj dece koja su zbog siromaštva i drugih razloga odustala od daljeg školovanja je mnogo manji od 4.000, koliko je prethodnih dana pominjano u javnosti.
Pojedini mediji su preneli izjavu ministar prosvete Mladena Šarčevića, koji je na novinarsko pitanje kako vidi to što oko 4.000 dece nije nastavilo školovanje posle osnovne škole, odgovorio da je to „jako dobar rezultat“. Na to je reagovala potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić ocenom da je Šarčevićeva izjava „skandalozna“. Ona je upitala ministra da li zna da su u Kovačici roditelji prinuđeni da dele sopstvenu decu, jer jedno dete upisuju u srednju školu, a drugo ne, pošto nemaju za autobusku kartu do Pančeva za oboje. Tepić je pitala i koliko roditelja sa sela odlučuje da deca rade sa njima, umesto da ih dalje školuju.
Podaci Ministarstva prosvete pokazuju da je osnovnu školu ove godine završilo 69.859 učenika, a od tog broja 65.229 je popunilo liste želja za upis u srednju školu. U prvom upisnom krugu u trogodišnje profile je upisano 11.702 đaka, u četvorogodišnje 48.991, u specijalizovana odeljenja 3.065, dok je 1.471 ostalo neraspoređeno. Oni su mogli da konkurišu u drugom upisnom krugu i danas će se upisivati u srednje škole u koje su raspoređeni.
Među 4.630 onih koji nisu predali liste želja svakako ima i dece koji neće nastaviti srednje obrazovanje, ali su u toj cifri i učenici upisani u privatne, internacionalne škole, vojnu gimnaziju, verske škole, kao i đaci koji će se školovati u inostranstvu. U ukupnom broju onih koji su završili osnovnu školu je i oko 800 odraslih, koji najčešće ne nastavljaju srednje obrazovanje.
U Ministarstvu prosvete Danasu je rečeno da nemaju evidenciju o broju đaka koji posle osnovne nastavljaju školovanje u privatnim školama, ali imajući u vidu da je u Srbiji verifikovano ukupno 66 srednjih škola, jasno je da broj učenika koji su se u njih upisali nije zanemarljiv. Ova deca nisu bila obavezna da popunjavaju liste želja pa su za sistem praktično nevidljiva.
Slični su podaci i iz prošlogodišnjeg upisa – od 71.600 svršenih osnovaca, lane je listu želja popunilo 67.200.
Osipanje
Zvanični podaci pokazuju da 99, 3 odsto učenika koji završe osnovno obrazovanje upisuju srednje škole. Stručnjaci ukazuju da je za Srbiju mnogo veći problem to što van statistike ostaju deca koja nisu ni kročila u sistem obrazovanja (osnovnu školu upisuje 98, 6 odsto generacije). Drugi problem je osipanje dece iz osetljivih društvenih grupa, pre svega seoske i romske populacije, što se dešava i u osnovnom i u srednjem obrazovanju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.