Interese Srbije u Australiji, Turskoj, Izraelu i Jerusalimu ubuduće će zastupati jedan političar, trgovac naftom, matematičar i lobista.
Naime, Vlada Srbije imenovala je 2. novembra četiri nova počasna konzula u ovim zemljama – Luka Ksavijera Lintona Simpkinsa u Australiji, Fikreta Ozturka u Turskoj, Abrahama Nimana u Izraelu i Borisa Krasnog u Jerusalimu.
Simpkins je izabran za konzula u Pertu u Australiji i biće nadležan za područje savezne države Zapadna Australija, Ozturk će predstavljati Srbiju na području provincije Antalija u Turskoj, dok će u Izraelu Niman biti zadužen za područje Severnog, Južnog i Telavivskog distrikta, a Krasni će biti konzul u Jerusalimskom distriktu, navedeno je u odluci Vlade.
Luk Simpkins, poslanik australijskog parlamenta i član tamošnje Liberalne stranke, a Fikret Ozturk, koji je sa Srbijom imao najviše „dodira“ je predsednik kompanije Opet iz Turske. U vlasništvu te kompanije je 1.500 pumpi, ali i lanac hotela u Antaliji. Ozturk je u Srbiji boravio, kako su tada mediji nezvanično prenosili, kako bi proširio poslovanje ove kompanije i na teritoriju naše zemlje.
Ime Boris Krasni u Izraelu se pojavljuje na tamošnjoj listi 100 najuticajnijih ljudi, dok ga izraelski „TheMarker magazin“ opisuje kao čoveka koji je „za lobiranje ono što je Gugl za internet“. On je strateški konsultant i analitičar za više multinacionalnih kompanija a posebno je cenjen kao ekspert za rešavanje konflikata. U političkoj sferi najpoznatiji je po tome što je bio savetnik pokojnog Šimona Peresa, bivšeg predsednika Izraela, više od deceniju.
Abraham Niman iz Izraela je matematičar specijalizovan za teoriju igara, profesor na nekoliko priznatih univerziteta i dobitnik brojnih nagrada.
Srbija je pre ovih imenovanja imala 56 počasnih konzula, prema evidenciji sa sajta Ministarstva spoljnih poslova.
Iz nadležnog ministarstva nisu odgovorili da li su ove informacije ažurne, kao što nisu objasnili čime su pomenuti konzuli zaslužili da budu „počasni“ predstavnici Srbije. Na to pitanje nije hteo da odgovori ni šef diplomatije Ivica Dačić.
Dosadašnja praksa je da počasni konzuli ne primaju platu, a mogu dobiti simboličan honorar ili nadoknadu troškova proisteklih u obavljanju dužnosti.
Među konzulima i Goran Đoković i Dragomir Karić
Počasni konzularni funkcioner najčešće je državljanin „države prijema“, osoba koja često već ima bliske veze sa zemljom koju zastupa, mada i tu ima izuzetaka. Tako je ove godine za počasnog konzula Srbije u Monaku izabran Goran Đoković, stric Novaka Đokovića, koji je poreklom iz Srbije ali državljanin kneževine Monako. Tako je i Dragomir Karić postao počasni konzul Belorusije u Srbiji 2013. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.