Kodifikacija građanskog zakonika (GZ) pretvara partikularno pravo u jedan spomenik kulture. Tako ustrojeno pravo ostaje i unosi veliku dozu pravne sigurnosti koja je nama u ovom trenutku neophodna. Kodifikacija obeležava jedno vreme, jer iza svake odredbe jedne kodifikacije stoji neka socijalna i filozofska ideja, jedan moralni imperativ i običajno pravo.

Građanski zakonik je presek postojećeg stanja u društvu, ali presek koji ne zatvara evoluciju prava. Naprotiv, pravne norme ove kodifikacije gledaju u budućnost, time što dozvoljavaju pojedinim odnosima koji će nastati u budućnosti da, posebnom interpretacijom onih koji je primenjuju, uđu u ovaj kodeks, rekao je juče Slobodan Perović, predsednik Komisije za izradu nacrta građanskog zakonika obraćajući se učesnicima Kopaoničke škole prirodnog prava. Na ovom pravničkom skupu održana je još jedna u nizu javnih rasprava o prednacrtu GZ, koja bi trebalo da nas približi njegovoj konačnoj verziji.

Prema Perovićevim rečima, Kopaonička škola prirodnog prava je još 2002. godine predložila da se donese građanski zakonik, ali su nailazili na zid ćutanja državnih organa.

– Vlast je 2006. godine formirala komisiju koja je do sada održala 85 sednica, ali svake godine pod optikom Kopaoničke škole, koja je rodno mesto ove kodifikacije – naveo je Perović.

Kako je istakao, načela ljudskosti, pravde, savesnosti, poštenja, slobode i autonomije ličnosti su bile filozofske ideje vodilje koje su u ovom zakoniku pretočene u pravne norme.

– Pored opštih načela, građanski zakonik sadrži deo koji se bavi obligacionim odnosima, stvarnim pravom, nasleđivanjem i porodično-pravnim odnosima. Zakon u prednacrtu ima oko 2.800 članova, što nije neuobičajeno za slične kodifikacije. Pored ovih članova formulisali smo 480 alternativnih predloga po pojedinim odredbama – rekao je Perović i izrazio nadu da će nakon diskusije koja će trajati do sredine naredne godine, građanski zakonik ući u zakonodavnu proceduru.



Ponos Napoleona

Akademik Slobodan Perović je, objašnjavajući značaj kodifikacije građanskog zakonika, naveo citat Napoleona, koji je nadgledao donošenje francuskog Građanskog zakonika, u tom trenutku prvog u svetu. „Moja slava nije u tome što sam pobedio u četrdeset bitaka, jer će poraz na Vaterlou izbrisati sećanje na sve pobede. Ali ništa ne može izbrisati moj Građanski zakonik. On će večno živeti“, naveo je Perović Napoleonove reči.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari