Vest da su Kinezi oborili 15 japanskih aviona koji su krenuli na Hankau zauzela je centralno mesto na naslovnoj strani Vremena 2. juna 1938. godine.
Odmah do nje Vreme posvećuje dosta prostora svečanom otvaranju našeg umetničkog paviljona u Veneciji. Tog dana je, što je Vreme najavilo, kao gošća Narodnog pozorišta u Seviljskom berberinu nastupala članica Milanske skale Tatjana Menoti
Od privrednih vesti za četvrtak 3. jun, Vreme je izdvojilo nekoliko vesti u njihovoj „privrednoj kronici“ – od spoljne trgovine SAD, preko rekordne dobiti Škodinih preduzeća, do toga da Rusi nude drvo po damping cenama, a proizvodnja veštačke svile u Engleskoj doživljava pad.
Dobra vest tog četvrtka stigla je iz Sremske Mitrovice, gde, kako piše Vreme, oživljava proizvodnja svinja.
– Samo prošle godine – piše ovaj list – iz Sremske Mitrovice i okoline izvezeno je 523 vagona svinja.
U tekstu se dalje navodi kako se iz Srema tih godina izvozilo najviše za Nemačku, Austriju i Čehoslovačku. U Jugoslaviji sremske svinje su najviše „trošili“ građani Ljubljane, Zaprašića, Zagreba, Sušaka i Beograda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
Osim standardnim problemima na međunarodnoj političkoj sceni, zategenutim odnosima i pregovorima oko završetka rata u Španiji, te sukobu Nemaca i Čehoslovaka, Pravda je u svom izdanju za 2. jun 1938. godine objavila i spisak knjiga iz biblioteka Svedočanstva koju za „gotovo i na otplatu po vrlo povoljnim uslovima“ je tih dana davala izdavačka kuća Kosmos – Geca Kon.
Na spisku literature se tako našla i knjiga Karla Sforce o neimarima posleratne Evrope, potom „senzacionalna knjiga o snazi novca“ Levinzona i Morusa „Novac u politici“, ali i uzbudljiva priča Emila Ludviga o Viljemu Drugom.
Knjiga T. S Masarika o Svetskoj revoluciji tako je mogla u gotovom da se kupi po ceni od 150 dinara, dok je „najzanimljivija, najtačnija i najdramatičnija istorija svetskog rata“ Vinstona Čerčila, napisana na više od 1.400 strana mogla da se nađe kod Gece Kona za 300 dinara u gotovom.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.