Koje su bile najsmrtonosnije bolesti pre 80 godina? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Umesto dotadašnje najgore bolesti, tuberkuloze, i sve više obolelih od raka, pre osam decenija Evropljanima su najviše pretile – bolesti srca i krvnih sudova.

List Vreme tog 13. aprila 1938. godine donosi upravo istraživanje jednog instituta iz Beča – od čega se u Evropi najviše umiralo pre 80 godina?

Koje su bile najsmrtonosnije bolesti pre 80 godina? 2

Tokom 1937. godine od bolesti srca je umrlo čak 6.000 ljudi, dok je rak uzrokovao smrt 4.000 Bečlija, a tuberkuloza upola manje.

“Iz ovog kratkog pregleda vidi se da su novo vreme i novi tempo života doneli čovečanstvu jednu novu moru od koje strada”, piše u autorskom tekstu dr Andrejević. “To su oboljenja srca i krvnih sudova. Ova nova mora je još strašnija jer rezultira iz čovekove svakodnevnice i borbe za opstanak. Ovo su novi neprijatelji broj 1 čoveka”.

Članovi kraljevske porodice Jugoslavije su pre 80 godina uskršnje praznike slavili – u dvorcu Miločer. Tako je barem izvestio list Vreme.

Za Njegovo Veličanstvo kralja i Njeno Veličanstvo kraljicu Mariju, ali i kraljeviće bilo je organizovano svečano ispraćanje na proslavu Uskrsa. Ispraćaj je bio na topčiderskoj železničkoj stanici, piše Vreme pre osam decenija na naslovnoj strani.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U Francuskoj, osuđenik na smrt imao je pre 80 godina pravo samo na čašu ruma ili cigaretu. Ništa više.

Koje su bile najsmrtonosnije bolesti pre 80 godina? 3

Ovo može da se sazna i reportaže iz dnevnog lista  Pravda, koji donosi ispovest bivšeg upravnika jednog zatvora u Parizu 30-ih godina prošlog veka.

“Pjer Laba je malo poznata ličnost u Parizu. Njegova profesija nije dozvoljavala da se eksponira. On je zapravo bio godinama upravnik zatvora, a video je svašta”, najavljuje intervju sa bivšim direktorom kaznenog centra “Sante” novinar Pravde.

Čak 34 puta prisustvovao je Laba pogubljenjima i to na giljotini, a reporteru je objašnjavao kako niko od zaposlenih u zatvoru ne zna kako da se nosi sa smrću osuđenika, pa svi imaju problema sa spavanjem.

“Vi mislite”, pričao je Laba novinaru, “da se poslednje željle osuđenika na smrt uvek ispunjavaju. U francuskim zakonima se ni na jednom mestu ne nalazi takav paragraf. Priče o raskošnim večerama, pijankama i drugim ispunjenim fantastičnim željama delikvenata, odista spadaju u carstvo bajki i novinarskih izmišljotina”.

Kada se izvršavalo pogubljenje, oko giljotine je stajalo čak 300 policajaca od kojih publika, iako joj se dozvoli prisustvovanje pogubljenju, ništa ni nije mogla da vidi. Laba je još ispričao da se samo jednom dogodilo, za 35 godina koliko je radio u ovom zatvoru, da giljotina nije bila ispravna.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari