Sednica Skupštine Srbije i izbor Ane Brnabić za predsednicu parlamenta samo je logični nastavak niza koji vodi u jednu katastrofu, kaže za N1 pozorišni reditelj i univerzitetski profesor Kokan Mladenović. „Prvo smo imali latinoamerički model vladavine u sprezi sa kriminalnim grupama, a sad smo ušli u afričku fazu“, dodao je.
„Taj latinoamerički model vladavine je bio u sprezi sa kriminalnim grupama do te srazmere da je ta kriminalna grupa progutala čitavu državu. Kad se završila ta latinoamerikanizacija političke stvarnosti, mi smo ušli u afričku fazu, u spektakularizaciju vlasti koji služi za zabavu naroda, dok vladar radi ono što želi“, kazao je Mladenović u emisiji „Iza vesti“.
Prema njegovim rečima, svrha te vrste ponašanja je da se obesmisli parlament kao takav.
„U prošlom sazivu su imali maltene jednopartijski parlament, nisu navikli na neka suprotna mišljenja i oni će uraditi sve da se ono ne čuje. Pretvaranje skupštine u rijaliti nakon što je sve već pretvoreno u rijaliti, je poslednja faza odumiranja parlamentarizma u Srbiji i to se upravo dešava“, rekao je.
A na pitanje da li onda opozicija treba da sedi u takvom parlamentu, Mladenović kaže:
„Ona mora da bude tu, kako bi probala da se njihov glas čuje tamo gde bi moralo da se čuje. Medijska scena je strašna, da ne postoji način da se njihove ideje čuju. Taj topli zec kroz kojeg prolaze mora da se plati ukoliko žele da njihove političke platforme dođu do građana. Moraju da budu aktivniji i u tom vanparlamentarnom životu, jer je očigledno da će u parlamentu biti opstruisani“.
Dodaje i da je na delu radikalizacija nasilja.
„Ova vlast, počev od predsednika, nemaju više nazad. Ne postoji način da se ovo završi a da ti ljudi ne budu na višegodišnjim robijama. Oni ne mogu više da se mirno povuku s vlasti i da može da im se po zakonima ovim zemlje sudi. Oni do te mere gomilaju krivična dela da nema načina da se ovo završi tako da kompletna politička garnitura ne bude na višegodišnjim robijama“, ocenio je Mladenović.
Kako je rekao, ova agonija će trajati još dugo. „Jer je njihov ulog preveliki, imaju mnogo toga da izgube“, rekao je.
A kako doći do te promene?
„Opozicija mora da uloži ogromne napore da predstavi svoje ideje, da te ideje jasno definišu, da naprave platformu šta posle ovoga, šta ćemo raditi sa državnim uređenjem, da li ćemo biti robovi kapitalizma, da li ćemo praviti neku socijalniju državu…“, kazao je reditelj.
Građani, dodaje, moraju da se izbore za „državu poštovanja zakona“.
„Mi imamo dobre zakone, oni se oni ne primenjuju ili se primenjuju samo na sirotinji, od toga da kum nema više kokaina u krvi i da može da bude oslobođen, do toga da sinovi kuma ne budu gonjeni iako su organizovali lanac prostitucije“, podseća.
Kao društvo promovišemo nasilje još do 1990-ih godina, dodaje.
„Ništa drugo i ne promovišemo. Nesreća u ‘Ribnikaru’, godinu dana pre toga tamo na zidu stoji mural ratnog zločinca Ratka Mladića, aktivistkinja Aida Ćorović bila je osuđena zbog tog murala, a nečiji kum zbog kokaina ne bude u zatvoru. To pravi nakaradni sistem vrednosti u glavama te dece“, naveo je Mladenović.
Upravo je tragedija u „Ribnikaru“ trebala da bude „crvena linija“.
„Nismo reagovali na crvene linije. ‘Ribnikar’ je za mene crvena linija, to je bila granica kada je morala da stane Srbija, a nije stala“, kaže.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.