Jedan od organizatora protesta advokata protiv Advokatske komore Srbije Čeda Kokanović izjavio je danas da ta advokatska institucija negira održavanje protesta u Beogradu nazivajući ga rijalitijem, teorijom zavere i širenjem lažnih informacija.
„Za očekivati je da strategija negiranja ne može da funkcioniše kada se ovaj protest poveća. Tada će krenuti nipodaštavanje, a nakon toga diskretni pa ozbiljniji pregovori čiji je krajnji cilj kapitulacija. Mi ćemo nastaviti da se borimo svakog petka u 15 časova“, kazao je za agenciju Beta Kokanović tokom protesta ispred zgrade Advokatske komore Srbije u Beogradu.
Kao najvažniji razlog za protest advokata, Kokanović je naveo neobrazložene troškove vrha Advokatske komore Srbije koji su prikazani u Finansijskom izveštaju Komore za 2018. godinu.
„U njemu imate trošak predsednika Advokatske komore Viktora Gostiljca od dva miliona dinara za službeni put, plus 600.000 dinara u deviznoj blagajni. Javlja se sumnja da li ta putovanja odgovaraju nekim prioritetima medjunarodnog odnosa Advokatske komore Srbije ili je kriterijum za putovanje njegov privatni hir“, istakao je Kokanović.
Govoreći o raznim troškovima Advokatske komore Srbije za 2018. godinu, on je naveo plaćanja advokatskim kancelarijama u Srbiji koja su nejasna.
Istakao je i troškove za hotel Interkontinental od četiri miliona dinara, manje troškove za druge hotele i kafiće kao i uplate firmama „čudnih naziva u milionskim iznosima“. „Teško je reći, ali sigurno, grubo govoreći, troškovi iznose oko deset ili petnaest miliona dinara samo u 2018. godini. To su troškovi koji nisu opravdani ili nije jasno na šta se odnose“, kazao je Kokanović.
Kako je objasnio, razlog za protest advokata protiv Advokatske komore je i konstantno donošenje zakona koji narušavaju položaj advokata u Srbiji.
„Donet je Zakon o obezbedjenju i izvršenju sa nizom štetnih odredbi po advokaturu koji je suporotan drugim zakonima. Uvodi se obaveza overe punomoća koja podrazumeva troškove, gubitak vremena, maltretiranje naših klijenata i nas“, ocenio je on.
Dalje, objašnjava Kokanović, tarifa za besplatnu pravnu pomoć koja je niska ispod svakih očekivanja.
„Nije to samo novčana stvar i stvar naših interesa. Neadekvatnim plaćanjem advokata onemogućava se pravna pomoć siromašnim gradjanima kojima je besplatna pravna pomoć namenjena“, rekao je on.
Kako navodi, donete su izmene poreskih zakona koji dovode do znatnog povećanja poreza koji plaćaju advokati. „Uvek je bio neki nepisani loš dogovor da se advokatima položaj pogoršava ali se bar ne diraju porezi – a sada je od toga odstupljeno i povećani su porezi“, kazao je.
Sve te izmene, naglašava Kokanović, dolaze kao svršeni čin, odnosno bez javne rasprave, konsultacije i bez mišljenja advokata. „Neka na kraju bude onako kako mi ne želimo, ali bar da se omogući da učestvujemo u tom procesu“, dodaje on.
Ipak, kako je istakao, u radnim grupama i komisijama koje se bave promenom propisa učestvuju i organi Advokatske komore koji, kako pretpostavlja, na te promene pristaju iz svojih interesa.
Kokanović je najavio da će se okupljati svake nedelje do ispunjenja njihovih zahteva. „Videćemo u hodu da li će biti neke radikalizacije protesta“, dodao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.