Ne postoji osoba koja se ne obraduje kad joj stigne čestitka za novogodišnje i božićne praznike. Anketa u kojoj su učestvovali raspoloženi sugrađani u Tašmajdanskom parku nam je to nedvosmisleno potvrdila. Međutim, kad je reč o slanju čestitki poštom stiče se utisak da od ove tradicije odustaje sve više ljudi iz godine u godinu.
Želja da se obraduju drage osobe, pogotovo one koje ne očekuju iznenađenje, glavni je motiv za slanje čestitki.
Oni koji ne propuštaju priliku da ovim gestom iznenade prijatelje i rodbinu teška srca priznaju da to ponekad rade jer i sami vole da budu iznenađeni, pa na ovaj način sugerišu kako bi voleli da i njih neko ”obraduje čestitkom”.
Odlučili smo da proverimo kakva je situacija na terenu i tim povodom popričali sa sugrađanima. Šta su nam rekli, pogledajte u anketi:
Pored savremenih načina komunikacije koji omogućavaju da se elektronski brzo prenese informacija, fotografija ili video zapis, čestitke su se u određenoj meri zadržale među tradicionalnim vidovima komunikacije.
“Da se čestitke i dalje šalju, govore naša iskustva iz Post-šopova u kojima ih kupuju građani i turisti. U decembru i januaru, uoči i tokom novogodišnjih i božićnih praznika, pojačana je prodaja čestitki. Za sve koji istrajavaju u želji da pošalju tradicionalnu papirnu čestitku, u svim Post-šopovima i na šalterima 472 pošte širom Srbije na raspolaganju je veliki izbor novogodišnjih i drugih čestitki“, kažu za Danas u Pošti Srbije.
Međutim, ipak navode da je njihova prodaja manja nego pre jednu deceniju. Trend prodaje novogodišnjih čestitki koji je počeo 1. decembra je „ohrabrujući“, ali će pravi podaci biti poznati tek nakon 15. januara.
Na pitanje koliki procenat čestitki cirkuliše u domaćem saobraćaju (među mestima u Srbiji), a koliki broj iz Srbije ka inostranstvu i obratno, kažu da ne mogu da daju precizne podatke, ali da beleže trend pada broja dopisnica u unutrašnjem i u međunarodnom poštanskom saobraćaju, koji je simboličan duži niz godina.
“Statistički se kao kategorija pošiljke može izdvojiti samo dopisnica. Prema važećim cenovnicima, dopisnica ima zasebni cenovni stav kako u unutrašnjem, tako i u međunarodnom poštanskom saobraćaju. Čestitka je širi pojam, budući da može biti nekovertirana (do 20 grama, kad ima tretman dopisnice) i kovertirana (kad ima tretman pisma)”, objašnjavaju u Službi za odnose s javnošću Pošte Srbije i ističu da je u odnosu na ukupan fizički obim usluga učešće dopisnica ispod 0,2 procenata.
Čestitanje praznika dobilo savremeno ruho
U ovom periodu godine težište čestitanja prelazi na kurire Post-ekspresa, koji tokom celog decembra i januara dostavljaju čestitke, koje su sada prerasle u pakete.
Šalju ih i pojedinci i firme, banke, kompanije, preduzetnici, sa raznovrsnim sadržajem, prema specifičnim željama i ukusima, objašnjavaju u Pošti Srbije.
Cveće, aranžmani i drugi pokloni, pića, bombonjere, kalendari, rokovnici, olovke, pera, proizvodni asortiman, gift program, uz lepe želje i čestitke stižu na dnevnom nivou ili od danas za sutra.
Ukoliko postoje specifični zahtevi korisnika, postoji mogućnost i „iznajmljivanja” kurira na dan, kako bi mogao da se završi planirani posao.
U poslovnicama pošta ili pozivanjem broja 1961 sa mobilnog postpejd broja ili fiksnog broja kod operatora Telekom Srbija, čestitke povodom Nove godine, Božića, krsne slave kao i za druge radosne događaje, šalju se i u vidu novih luksuznih telegrama Pošte Srbije.
Kako izgleda procedura slanja čestitki?
Za čestitku kupljenu u knjižari ili u pošti, kupuje se i na nju lepi poštanska marka.
Čestitku je potrebno pravilno adresovati, upisivanjem tačnih adresnih podataka u pravilnom rasporedu.
Na adresnoj strani pošiljke navode se podaci primaoca, jedan ispod drugog (ime i prezime ili naziv primaoca, ulica i broj, podbroj, broj stana (ili broj poštanskog pregratka, ili broj i naziv vojne pošte ili oznaka „post restant”/„poste restante”), naziv naseljenog mesta (odredišta), poštanski broj i naziv odredišne pošte, poštanski adresni kod (PAK).
Čestitka se potom šalje/predaje na šalteru pošte ili ubacivanjem u poštanski sandučić.
Da li se određen broj čestitki vrati pošiljaocu i šta je najčešći razlog za to?
U slučaju neregistrovanih poštanskih pošiljaka koje se primaocu uručuju ubacivanjem u kućni sandučić, one se mogu vratiti ukoliko je adresa primaoca netačna ili nedovoljna (zbog toga je važno pravilno adresovanje) ili je naznačeni primalac nepoznat na naznačenoj adresi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.