Mi nismo više u situaciji da znamo ko je zaražen. Možemo imati kontakt sa osobom koja nema tegobe, a da je zaražena. Više to nema veze sa tim da li je neko putovao ili nije putovao.
Zato treba primeniti sve moguće mere prevencije kao da se susrećemo sa zaraženim osobama, ističe za portal Danasa pulmološkinja Tatjana Radosavljević.
Ona objašnjava da kada idemo u objekte gde ima dosta ljudi, gde smo blizu jedni drugima, treba staviti masku i rukavice.
„Ne zna se sa kim, odnosno sa kojom površinom ćete doći u kontakt. Virus se prenosi na taj način što neko, recimo, kašlje ili kine u ruku, pa tom rukom hvata površine“, ističe Radosavljević.
Doktorka navodi da se smatra da virusi na metalnim površinama mogu preživeti oko 12 sati. Zbog toga, kada se izlazi napolje, savetuje da se zaštitimo.
„Zato se peru ruke, savetuju rukavice, da se cipele ostave napolju i prebrišu nekim dezinfekcionim sredstvom, kvake prebrišu alkoholom, kada se vratite u stan skinete sve sa sebe. Da bi zaštitili dobro zdravlje, svi moraju to da rade“, objašnjava Radosavljević.
Problem je, međutim, što je maske i rukavice već danima unazad veoma teško nabaviti. Nema ih na stanju, a i kada ih apoteke dobiju, u trenutku se razgrabe.
Radosavljević dodaje da sada idemo na improvizaciju, i dodala da na internetu ima vrlo interesantnih rešenja kako se maske mogu praviti. Ona se prisetila da su se na početku njene karijere hirurške maske šile od pelena.
„Ranije su se hirurške maske pravile i šile od pelena ili gaze. U svakom slučaju, bolje imati bilo šta, nego da se ide bez ikakvih maski“, istakla je Radosavljević.
Kako se razlikuju karantin, samoizolacija i preporuka starijima da ne izlaze
Radosavljević za Danas.rs kaže kako je veoma česta zabuna o tome šta svaki od ovih pojmova praktično znači. Prema njenim rečima, to ni političarima sada nije baš najjasnije.
„Karantin i samoizolacija su obavezni, za starije važi preporuka, ali, s obzirom da su svi naši juče pohrlili u nabavku, polako će se čvrstina te preporukepretvarati u nešto drugo. To važi za osobe starije od 65 godina koje nisu odšle u kontakt sa zaraženim, ali i na ljude koji nemaju toliko godina, a boluju od hroničnih bolesti ili su na terapiji lekovima koji smanjuju imunitet“, objašnjava Radosavljević.
Doktorka naglašava da je za ovu grupu ljudi važno da se drže preporuke, budu u kući i što manje izlaze da se ne bi zarazili. Ako se zaraze, biće to teški oblici bolesti.
„Karantin je kod osoba koje su u kontaktu i zaražene su, ali imaju blage simptome. Samoizolacija ili izolacija je za osobe koje su bile u kontaktu, a još nema potrebe da se testiraju jer nemaju simptome i oni čekaju da prođe minimum 14 dana da bi se videlo da li će se znaci bolesti pokazati“, ističe Radosavljević.
Ona je preporučila video Ministarstva zdravja na sajtu covid19.rs koji govori o prevenciji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.