List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o tome kako je Hitler proslavio Božić. U listu Pravda istog dana objavljen je tekst o primanjima mnogih svetskih književnika tog vremena.
List Vreme je dan nakon Božića po gregorijanskom kalendaru pisao da je Hitler božićne praznike proveo među vojnicima i zaposlenima na građenju utvrđenja na zapadu.
„Kao i prošle godine, vođa Rajha , vrhovni komandant državne oružane sile, provodi božićne praznike među vonicima i uposlenima na tvrđavskim radovima na zapadu“, piše u listu Vreme.
Kako Vreme saopštava, berlinski listovi su prethodnog dana posebnu pažnju pružili govoru ministra Rajha Rudolfa Hesa, te je većina naslovnih strana dnevnih novina u Berlinu bila posvećena tome.
„Glavni naslovi na prvim stranama božićnih brojeva ističu veru nemačkog naroda u pobedu“, saopštava list Vreme i dodaje da tekstovi u berlinskim novinama naglašavaju jednodušnost koja vlada između dela naroda koji je ostao kod kuće i ratnika koji su na frontu.
Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.
U listu Pravda na današnji dan 1940. godine našao se tekst o tome kolika su primanja poznatih svetskih književnika.
„O prihodima, honorarima velikih pesnika i romansijera često kruže fantastične vesti i pominju se basnoslovni, kneževski honorari za književna dela, što svakako ne odgovara stvarnosti“, objašnjava list Pravda.
Zapravo, iako niski, honorari su pre 80 godina, prema pisanju lista Pravda, ipak bili veći nego u periodu pre toga.
Mnogi veliki književnici iz ranijih vremena živeli su veoma siromašno, a primeri toga su Onore de Balzak, Aleksandar Dima Otac, Hajne i Šiler.
Sa druge strane, mnogi od njih su uspeli i da se obogate, poput Getea, Dikensa, Golsvordija, a „Bernard Šo spada među najbolje književnike današnjice, a i mnogi drugi savremeni engleski književnici dobijaju daleko veće honorare, odnosno zarađuju svojim pisanjem daleko više nego pisci ostalih naroda“.
Kako list Pravda zaključuje, najbolje su nagrađeni pisci upravo u Engleskoj.
Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.
„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.