Povodom najave o postavljanju kamera za nadzor nove generacije u Beogradu, koje će moći da prepoznaju lica i registarske tablice, SHARE Fondacija pokrenula je anketu za građane kako bi istražila šta je to što ih brine u vezi sa kamerama za video-nadzor, koliko se osećaju bezbednije znajući da su tu kamere, šta misle o mestima gde kamere treba da postoje i tome slično.
Podsećaju da su ovu novinu početkom godine najavili ministar unutrašnjih poslova i direktor policije i naglašavaju da njihovo postavljanje nije transparentno.
„Imajući u vidu koliko su ove tehnologije intruzivne po privatnost građana, SHARE Fondacija pokušava da sazna više informacija o ovim kamerama, njihovoj lokaciji, nabavci, mogućnostima, kao i sve drugo od značaja za javnost. MUP uporno odbija da transparentno objavi informacije o kamerama, čak i kada je kompanija Huawei na zvaničnom sajtu objavila studiju slučaja Srbije, koja je potvrdila da su kamere već postavljene u Beogradu. Studija je uklonjena nakon objave SHARE Fondacije o ovoj temi. Nastavićemo da tražimo informacije i obaveštavamo javnost o kamerama, iako MUP odbija da pruži uvid u informacije koja se tiču kamera i saradnje Srbije sa kompanijom Huawei i Vladom Kine, ugrožavajući ostvarivanje prava na pristup službenim dokumentima“, navode iz SHARE Fondacije.
Iz ove fondacije ističu da žele da istraže šta građani misle o kamerama za nadzor, da li se zbog njih osećaju sigurnije i šta su njihove najveće brige, imajući u vidu tendencije ka uvećanju aparata video-nadzora, koji pritom nije uređen Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.
Zato su pozvali građane da popune kratku anketu o video-nadzoru koja se može naći na sledećem linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.