Predrag Koluvija, kojem se sudi zbog sumnje da je bio na čelu kriminalne organizacije koja je prozvodila i pustila u promet 1,6 tona kanabisa, iznoseći odbranu pred većem Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu optužio je policiju da je nakon njegovog hapšenja na imanju Jovanjica proizvodila marihuanu kako bi falsifikovala dokazni materijal.
Analizirajući fotografije iz spisa predmeta, Koluvija je tvrdio da se iz njih jasno vidi da je nakon hapšenja njega i njegovih saradnika policija nastavila proizvodnju, zamenjujući industrijsku konoplju, indijskom konopljom, koja sadrži znatno veći udeo THC-a.
– Oni su sve vreme nastavili da rade i to su fotografisali, čime su praktično dokumentovali sopstveno krivično delo. Iz njihovih dokaza se vidi da su iste nameštali. Oni su u spisima predmeta ostavili toliko dokaza da bih danima o tome mogao da pričam, kazao je Koluvija dodajući da ga taj nonšalantan odnos prema falsifikovanju dokaza malo i plaši, jer “se nisu ni trudili da sakriju dokaze”.
Kao dodatan dokaz za ovu tvrdnju, Koluvija je naveo račune za električnu energiju u Jovanjici, koji nisu padali ni nakon što je on uhapšen, a privredno dobro nadomak Stare Pazove zapečaćeno.
– Račun za novembar 2019. godine je iznosio 1.550.000 dinara. Naredni mesec, kada smo mi već bili u pritvoru, račun je skočio na 1.850.000 dinara. Oni su tek u martu, četiri meseca nakon našeg hapšenja, dobili biljke sa visokim udelom THC-a, naveo je Koluvija uz opasku da svojom tvrdnjom ne želi da optuži sve policajce.
Na tragu te argumentacije, vlasnik plantaže Jovanjica je istakao da “se neko lepo ovajdio” od industrijske konoplje koju je policija konfiskovala na imanju, a koju je do hapšenja legalno proizvodio.
“U Austriji se, primera radi, za gram industrijske konoplje može dobiti i do četiri hiljade evra. Sve i da nisu prodavali po toj ceni, samo za dva plastenika mogli su da zarade 1.200.000 evra”, istakao je Koluvija.
Prvooptuženi se u svom izlaganju osvrnuo i na veštačenje njegovih telefona, iz kojih tužilaštvo crpi ključne dokaze da je u pitanju organizovana kriminalna grupa, tvrdeći da je taj proces obilovao nezakonitim radnjama od upisivanja do brisanja mejlova.
– Ja sam na telefonu imao pristup na dva i-mejl naloga. Na jednom su bili obrisani svi mejlovi između 6. i 14. novembra 2019. godine. Na drugom su bili izbrisani svi mejlovi, njih više od deset hiljada, istakao je Koluvija, navodeći da je on podneo krivičnu prijavu zbog malverzacija prilikom veštačenja telefona, ali da po njoj nikada nije postupano.
On je ponovio da je na optuženičkoj klupi kako bi bio osujećen njegov poslovni uspeh.
– Pre hapšenja ja sam bio perspektivan poslovni čovek, a sada su me oterali u bankrot. A sve da bi neko ostvario svoje poslovne ciljeve. Da je to uradio neko iz neprijateljskih naroda, to bih još i mogao da shvatim, ali najteže mi je što su to učinili pripadnici mog naroda, rekao je.
Koluvija je po završetku svog izlaganja istakao da neće odgovarati na pitanja zamenika Tužioca za organizovani kriminal Saše Drecuna, tvrdeći da je izdao njegovo poverenje, da je medijima dostavio optužnicu pre početka sudskog postupka, ali i da je na pripremnom ročištu vređao njega i njegove branioce.
Politika u sudnici
Predsednik sudskog veća Zoran Ganić u više navrata je opominjao Predraga Koluviju da se drži predmeta, da se suđenje ne vodi u medijima i da ne uvlači politiku u sudnicu.
Koluvija je na samom početku današnjeg izlaganja rekao da je pročitao medijske izveštaje sa jučerašnjeg suđenja i da je većina prenela da je on od strane policije bio prisiljen da potpiše da je sarađivao sa bratom predsednika Srbije Andrejem Vučićem i biznismenom sa Kosova Zvonkom Veselinovićem.
“Mene niko nije prisilio, već su oni to meni ponudili, što sam ja odbio”, kazao je Koluvija.
Pri kraju iznošenja odbrane, Koluvija se vratio medijima, tvrdeći da su svi stavili akcenat na Andreja Vučića, iako ga on ne poznaje i “tu je najmanje bitan”.
On je takođe rekao da je postupajući zamenik tužioca Saša Drecun angažovao potpredsednika Narodne stranke Miroslava Aleksića da javno govori o slučaju ono što on ne sme u sudnici, nakon čega ga je sudija Ganić prekinuo.
“Politika se u ovu sudnicu neće useliti dok ja sedim u ovoj stolici”, kazao je predsednik veća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.