Komlen Nikolić: Stefanović je u prošlosti vršio neprimereni pritisak na tužioce 1Foto: Medija centar

Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović pozvao je sve izborne članove Visokog saveta tužilaštva da podnesu ostavke jer su, kako tvrdi, nevršenjem svojih ustavnih i zakonskih nadležnosti u zaštiti javnih tužilaca od učestalih spoljnih pritisaka „ostali nemi i dozvolili da danas svako može da vređa nosioce javnotužilačkih funkcija“.

Glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović pozvao je sve izborne članove Visokog saveta tužilaštva da podnesu ostavke jer su, kako tvrdi, nevršenjem svojih ustavnih i zakonskih nadležnosti u zaštiti javnih tužilaca od učestalih spoljnih pritisaka „ostali nemi i dozvolili da danas svako može da vređa nosioce javnotužilačkih funkcija“.

“Mogla bih da kažem da Stefanović čuva tužioce i od samog sebe. I kolega Stefanović je u prošlosti vršio neprimereni unutrašnji pritisak na tužioce. Postoji tzv. unutrašnji pritisak, koji dolazi unutar javnotužilačke organizacije, od strane šefova tužilštva – i Stefanović je bio jedan od njih… Postoji i taj neki spoljni, neprimeren uticaj”, rekla je za N1 Lidija Komlen Nikolić, koja je jedna od ovogodišnjih dobitnika nagrade „Vitez poziva“.

Dodala je da bi, kako je rekla, u jednom delu mogla da se složi sa Stefanovićem, a to je da postoji “muk od strane Visokog saveta tužilaštva”.

“Pre svega od radnog tela koje se zove Poverenik za samostalnost. To telo postoji, ali mi, javni tužioci, ne možemo da vidimo razultate njegovog rada, zato što su tužioci u celoj Srbiji pod pritiskom – pod unutrašnjim pritiskom, ali i pod tzv. javnim pritiskom”, navela je Komlen Nikolić.

Skrenula je pažnju da je sada vidljiva “blokada Visokog saveta tužilaštva”.

“Vidim i zloupotrebu tela kome je Ustavom data uloga da čuvaju samostalnost javnih tužilaca”, kazala je predsednica Udruženja tužilaca.

Treba izabrati više od 200 tužilaca

Ona je naglasila da je problem “nedostatak četvrtine javnotužilačke organizacije” u Srbiji.

“Treba da se izabere više od 200 javnih tužilaca. Nema ko da radi posao. U Tužilaštvu za organizovani kriminal ne postoji dovoljan broj javnih tužilaca… I šta mi sada gledamo ovde? Gledamo špansku seriju između glavnog javnog tužioca iz Beogradu i Visokog saveta tužilaštva”, rekla je Komlen Nikolić.

Ona je rekla da je uloga strukovnog udruženja, pre svega da se bori za prava javnih tužilaca.

“Kada je reč o udruženju sudija i tužilaca, stav našeg udruženja u pogledu njihovog delovanja je poznat. Oni su nastali kao potreba zakonodavne i izvršne vlasti da postoji neka protivteža udruženju tužilaca, koje postoji više od 23 godine. Nepoznat je i način njihovog finansiranja, delovanja – i dobili su definiciju vladina-nevladina organizacija”, objasnila je predsednica Udruženja tužilaca.

„Sve je otišlo predaleko“

Dodala je da je na osnovu nedavne izjave ministarke pravde jasno da je udruženje sudija i tužilaca dobilo direktnu podršku od izvšne vlasti.

“I to izjavom koja stvarno ne odgovara istini. Jer, od od trenutka kada se desila tragedija u Novom Sadu, nebrojani članovi uzdruženja tužilaštva su ukazivali na pritisak pod kojim radi Više javno tužilaštvo u Novom Sadu. Uostalom i Više javno tužilaštvo u Beogradu, a i ostali tužioci u Srbiji”, naglasila je Lidija Komlen Nikolić.

Rekla je da je sada “sve otišlo predaleko”.

“Smatram da tenzije treba da se spuste i da članovi Visokog saveta tužilaštva – a i ostali ( i tu moram da se složim sa kolegom, predsednikom Visokog saveta tužilaštva Brankom Stamenkovićem) i da pozovemo sve na smirenje strasti i da ljudi počnu da rade svoj posao”, rekla je za N1 predsednica Udruženja tužilaca Lidija Komlen Nikolić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari