Elektronska špijunska mreža, koja ima najjače uporište u Kini, ušla je u kompjutersku bazu podataka vladinih kancelarija širom sveta, saopštili su kanadski istražitelji. Oni su rekli da je špijunska sajber mreža izvršila upad u bazu podataka gotovo 1.295 kompjutera u 103 zemlje.

Među tim računarima našli su se i oni koji su u vlasništvu ministara spoljnih poslova i ambasada i onih koji su u vezi sa duhovnim liderom Tibeta dalaj-lamom. Ubedljivog dokaza da iza toga stoji kineska vlada nema, a Peking negira da ima veze s tim.

Izveštaj je objavljen nakon desetomesečne istrage koju su sproveli istražitelji ekspertske grupe SecDev sa sedištem u Otavi i njihove kolege iz Centra za međunarodne studije Piter Mank iz Toronta. Oni su tu inicijativu pokrenuli na zahtev kancelarije dalaj-lame da se utvrdi da li je izvršen upad u bazu podataka kompjutera njegove tibetanske mreže u izgnanstvu. Istražitelji su otkrili da su meta špijunske sajber mreže bila ministarstva spoljnih poslova Irana, Bangladeša, Letonije, Indonezije, Filipina, Butana, Bruneja i Barbadosa. Takođe su napadnute i kompjuterske mreže ambasada Indije, Južne Koreje, Indonezije, Rumunije, Kipra, Malte, Tajlanda, Tajvana, Portugala, Nemačke i Pakistana. Prema rečima analitičara, napadi predstavljaju industrijsku špijunažu, pri čemu su hakeri pokazali interesovanje za aktivnosti poslanika i vodećih kompanija.

Istražitelji su ocenili da hakeri očito mogu da kontrolišu kompjutere koji su u vlasništvu nekoliko ministarstava spoljnih poslova i ambasada širom sveta, koristeći „zlobne softvere“. Istražitelji smatraju da su glavna meta špijunskog sistema bile vlade azijskih zemalja. Pošto su instalirali „zlobni softver“ na sporne kompjutere, hakeri su bili u mogućnosti da kontrolišu slanje i primanje podataka na računaru. U tom slučaju hakeri su mogli da uz pomoćvideo i audio uređaja nadgledaju sobu u kojoj se računar nalazi. Ipak, istražitelji su naglasili da nisu sigurni da li su hakeri iskoristili tu mogućnost. Prema navodima nekih medija, ova špijunska operacija je najveća do sada uzimajući u obzir broj zemalja koje su njome bile pogođene.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari