Zahtevi Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata, čijih tridesetak članova štrajkuje glađu već sedmi dan, nerealni su i zakonski neosnovani, a mogu dovesti i do toga da država kao većinski vlasnik Kompanije Jumko promeni način privatizacije i uvede stečajni postupak, zajednička je ocena sindikata Nezavisnost i Samostalnog sindikata Jumka.

Zahtevi Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata, čijih tridesetak članova štrajkuje glađu već sedmi dan, nerealni su i zakonski neosnovani, a mogu dovesti i do toga da država kao većinski vlasnik Kompanije Jumko promeni način privatizacije i uvede stečajni postupak, zajednička je ocena sindikata Nezavisnost i Samostalnog sindikata Jumka.
– Skoro niko realno i ne štrajkuje. Žalosno je što moram reći, ali u štrajku glađu noću su njih nekoliko, a preko dana po potrebi između trideset i četrdeset radnica. To su naše kolege i mi želimo da zaštitimo njihova prava, ali ne na ovakav način, kojim se urušava ugled celog Jumka, ali i opštine, pred stranim investitorima – rekao je novinarima predsednik UGS Nezavisnost u Jumku Radojko Maksić.

TASIĆ: Proizvodnja se odvija normalno

Vršilac dužnosti direktora Jumka, Miodrag Tasić, u izjavi za Danas rekao je da se proces proizvodnje u Jumku „uprkos štrajku dela radnika konfekcije odvija i danas normalno“.

– Imamo dogovorene poslove za Vojsku Srbije i železnice i sada ćemo morati da uložimo dodatne napore da ispoštujemo rokove. Podigli smo mobilnost svih zaposlenih, a trenutno ih je blizu 2.000, da ispunimo obaveze koje su pred nama – rekao je Mitić.

Prema mišljenju predsednika Samostalnog sindikata u vranjskoj tekstilnoj kompaniji Slađana Mitića „neko iz samo njemu znanih razloga želi da dovede u pitanje sudbinu ostalih 2.000 radnika koji trenutno rade u Jumku“.
– Država je postavila strategiju za Jumko, mi sa time možemo i da se ne složimo, ali to je u ovom trenutku tako. Izbora nema. Što se tiče prelaska radnika u Zamber, mi smo svesni činjenice da i tu ima problema, ali sve se to moglo i ranije rešiti razgovorom poslodavca i sindikata – rekao je Mitić, odbijajući optužbe predstavnika ASNS koji su u petak boravili u Vranju, da ne „postoji sindikalna solidarnost“.
Predstavnici dva sindikata koji se protive štrajku glađu njihovih kolega, osvrnuli su se na posetu rukovodstva ASNS na čelu sa Rankom Savić, kada je ispred upravne zgrade Jumka došlo do incidenata u kojima je bilo i povređenih. Prema oceni predstavnika UGS Nezavisnost, čelnici ASNS „hteli su zarad svojih neostvarenih političkih interesa na nivou odnosa u vladajućoj koaliciji da podignu atmosferu u Jumku, te da izdejstvuju prijem kod premijera i predsednika države“.
– Oni su imali lošu nameru, pa je sva sreća da nije došlo do težih incidenata, a ponašanje policije je bilo krajnje korektno i u skladu sa situacijom – rekao je predstavnik Samostalnog sindikata Slađan Mitić.
Na pitanje novinara Danasa hoće li stupiti u kontakt sa njihovim kolegama koji su u štrajku glađu, obojica predstavnika sindikalnih organizacija Jumka bili su izričiti da su oni to pokušavali da urade odmah kada je predsednica Štrajkačkog odbora Snežana Veličković počela najteži oblik sindikalne borbe, ali da su bili „arogantno odbijani u nameri da im ukažu na posledice“.
Prema podacima dva sindikata Jumka, od 379 radnika Konfekcije u Vranju, njih 107 do sada je potpisalo anekse Ugovora o radu i prešlo na rad u preduzeće Zamber.
Štrajk radnika Konfekcije počeo je pre tačno 37 dana, a u međuvremenu štrajkači su odbili poziv da prisustvuju sastanku u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja koji je zakazao ministar Dinkić, već su protestovali ispred zgrade SO Vranje i pretili blokadom magistralnog puta prema granici sa Makedonijom kod Vranja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari